Poslední prášek na dobrou noc (fejeton)

Může být tak kolem půlnoci. Nevím. Odnaučila jsem se dívat se v noci na hodiny. Stresovalo to. Ale asi tak dvě hodiny už se převaluji v posteli. Spánek, ten mizerný kámoš, na kterého není spolehnutí, nejde a nejde.

Ještě si dojdu na záchod a pak si vezmu prášek. Nebo ne. Nechám ho zatím tam, kde je. Je poslední. Možná zase usnu uklidněná pocitem, že kdyby něco, je tam a čeká na mě. Tak jako včera. Předevčírem. Tak jako poslední dva týdny. Každé ráno, když vstávám, uvědomuju si, že to šlo zase bez něj, a mám radost. Asi se za mě Eva fakt modlila. 

Před pár týdny jsem měla takový hloupý období. Tyhle malý, protivný bílý prášky mi pomáhaly usínat skoro každý den. Mizerný pocit. Nechci na nich být závislá.

Vzpomněla jsem si na náš dnešní rozhovor s Péťou. Kouří marjánku, aby byl free. Vyzvídala jsem na něm, jaké to je, když si dá jointa. „Nebojíš se závislosti?“ ptala jsem se, když mi popsal všechny „skvělé“ účinky marjánky na svou duši.

„No, a kdo není na něčem závislý? Na kafi, alkoholu, cukru nebo cigaretách. Ty mě štvou daleko víc. Nedokážu s nima přestat,“ shrnul Petr. Už jsem si chystala menší projev o tom, že každá závislost je špatná, pouze na Bohu by měl být člověk závislý. Pak mě zastavilo pomyšlení na mý malý bílý prášky.

Už dva týdny usínám bez nich. Pouze s pomocí toho jednoho, posledního.

Především asi s pomocí toho Jediného, Prvního i Posledního. Závislost na něm je fakt dobrá.

Až ten prášek vyhodím, musím to Petrovi říct.

Autor: Zuzana Földesiová Datum: 12. června 2025 tableta – foto Tara Winstead, Pexels

Ukázka z červnového čísla Života víry, které se tentokrát zaměřilo na problém závislosti. U sebe i kolem sebe můžeme pozorovat závislosti, které ničí životy lidí, jejich rodiny i další mezilidské vztahy. Nad závislostí na lidech a jejími dopadyse zamýšlí J. Dohnal. Užitečné rady ohledně vysvobozování z různých závislostí a svázaností nabízí J. Anderle a praktické tipy, jak pomoct dětem bojovat se závislostí na pornografii a sociálních sítích, přináší Š. Huňát. Může ale existovat i nějaká pozitivní závislost? O svobodě a závislosti na Bohu píše P. Černý.

Téma doplňují i dva příběhy čtenářů – Svou milovanou jsem chtěl vyhodit z okna a Bez porna jsem nedokázal ani usnout i kreslený vtip P. Bosmana

K rozhovoru Život víry tentokrát pozval chemika Tomáše Slaninu. Jak světlo dokáže přeměňovat hmotu? Jak jeho výzkum souvisí s léčbou rakoviny? Jak vidí vztah mezi vědou a vírou? Záleží vůbec u vědce na jeho víře? Co ho v práci inspiruje a co má společného se starozákonními proroky? O tom všem se v rozhovoru dočtete.

V úvodníků M. Klesni radí, jak obstát proti dezinformacím, a T. Dittrich se na pozadí příběhu Naámanovi zamýšlí, jak se Boha držet v obtížných situacích

Aktuální číslo přináší také reportáž z konference Církev spolu, rozhovor s Jakubem Hejnicem o ochraně životního prostředí a ohlédnutí za další oblastí činnosti KMS – tentokrát za konferencemi modliteb a iniciativami smíření.

Historický rozhovor představí „prvního zpěváka gospelu“ a evangelistu Iru D. Sankeyho a jeho cestu „ Z úřadu za harmonium“. Nechybí ani zprávy o církvi u nás i v zahraničí a oznámení o chystaných křesťanských akcích.

Život víry lze číst v papírové podobě, v digitální podobě na webu a/nebo ho poslouchat v audioverzi. Je možné si koupit jednotlivá čísla nebo si ho v různých variantách předplatit.

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář