Poslední rezoluci UNESCO o Jeruzalému odsoudil Světový židovský kongres, protestovali i švédští Židé

NEW YORK/STOCKHOLM – Za „cynické překroucení a nebezpečnou a nelegitimní revizi historie“ označil Ronald S. Lauder, prezident Světového židovského kongresu, rezoluci UNESCO, která popírá suverenitu Izraele nad celým městem Jeruzalém. Ačkoliv je podle médií dokument jemněji naformulovaný, než minulé rezoluce OSN, které upíraly vztah Židům k Chrámové hoře, tato rezoluce, kterou odhlasoval výkonný výbor Organizace OSNpro vzdělání, vědu a kulturu v úterý 2. května, má politický charakter, velmi kritický k Izraeli.

Ve středu oznámil premiér Benjamin Netanjahu další snížení plateb, které Izrael každoročně do UNESCO posílá, o 1 milion dolarů. Tentýž den si ministerstvo zahraničí předvolalo švédského velvyslance v Izraeli Carla Magnuse Nessera. Švédsko bylo totiž jedinou západní zemí, která hlasovala pro přijetí rezoluce. To označilo izraelské ministerstvo za „hořké zklamání“ a „volbu proti Izraeli, která je součástí systematického volebního vzorce.“ Proti švédskému hlasu protestovala i židovská komunita severské země. Centrální židovské rada ve Švédsku zaslala oficiální dopis ministryni zahraničí Margot Walströmové, údajně již třetí v pořadí.

„Poslední rezoluci o Jeruzalému, kterou předložilo Alžírsko, Egypt, Libanon, Maroko, Omán, Katar a Súdán, a jenž byla přijata ve výroční den vyhlášení izraelské nezávislosti, považuje Centrální židovská rada ve Švédsku za ahistorické a cynické rozhodnutí, které má za cíl podkopat právo na sebeurčení židovského lidu. My, jakožto švédští Židé, považujeme za velmi nešťastné, že Švédsko bylo jedinou zemí EU, která se rozhodla hlasovat ve prospěch této jednostranné rezoluce,“ stálo v dopise podepsaném Aronem Verständigem, předsedou organizace, která sdružuje židovské komunity ve Švédsku.

Proti rezoluci hlasovalo ve výkonném výboru UNESCO 10 států: USA, Itálie, Velká Británie, Nizozemsko, Litva, Řecko, Paraguay, Ukrajina, Togo a Německo. Mezi 22 státy, které rezoluci podpořily, byly kromě muslimských a arabských zemí Rusko, Čína, Brazílie, Vietnam, Nigérie, Jižní Afrika a další. 23 států se zdrželo hlasování.

 

Zdroj: Židovský tiskový servis
Foto: Pixabay

 

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář