Posluchači v Brně slyšeli ve ztemnělém kostele první ze tří tenebrae

Brno – Posluchači v brněnském kostele Nanebevzetí Panny Marie ve středu slyšeli první ze tří tenebrae, tedy temných hodinek. Jedná se o nejpůsobivější část Velikonočního festivalu duchovní hudby, kdy se koncertuje v potemnělém kostele při svíčkách od Škaredé středy do Velkého pátku. Hudbu pro temné hodinky komponovali autoři přímo pro brněnský festival, řekla ČTK mluvčí Filharmonie Brno Kateřina Konečná.

Na třech temných hodinkách se podílelo šest komponistů z mladší a střední generace. Rozlosovali se do dvojic, středeční hudbu tvořili Zdeněk Klauda a Lukáš Hurník. „Je to unikátní projekt, v současném hudebním světě bychom velmi těžko hledali alespoň přibližný ekvivalent,“ uvedl dramaturg festivalu Ondřej Múčka. Autoři zhudebnili lamentace z knihy Nářků proroka Jeremiáše, texty responsorií, která reflektují vývoj posledních dní Krista ve vztahu ke starozákonním proroctvím, a také text kajícího žalmu Miserere. „Struktura večerů je stejná: každá lamentace je následována třemi responsorii a na závěr zazní Miserere. Tím během tří večerů uslyšíme devět lamentací, všech sedmadvacet responsorií (odpovědí) a trojí zhudebnění žalmu,“ řekl Múčka. Poslech prohlubuje recitace českého překladu, který diváci slyšeli vždy po odzpívání části večera a po němž vždy zhasla jedna ze svíček.

SOUVISEJÍCÍZelenkův Bronzový had zahájil v Brně Velikonoční festival duchovní hudby

Na Zelený čtvrtek zazní zřejmě nejtradičnější pojetí daných textů. V lamentacích lze slyšet inspiraci středověkými církevními tóninami a v responsoriích pozdně romantický hudební vývoj. Poslední den temných hodinek pracuje s tématem Ježíšovy smrti. Lamentace se výrazně vyhraňují proti vyvolenému národu a jeho provinění vůči Hospodinu a responsoria pracují s temnotou hrobu.

Festival začal koncertem v neděli a končit bude 7. dubna. Dramaturgie festivalových koncertů odráží duchovní význam jednotlivých dnů v křesťanském kalendáři. Podtitul 31. ročníku zní Terroir, což je pojem, který se používá hlavně ve vinařství. Označuje soubor přírodních podmínek, zejména vlastností půdy, které dávají vínu charakter. Pořadatelé tak zdůrazňují skutečnost, že na festivalu tentokrát zní výhradně hudba domácích autorů.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 28. března 2024 Foto: Pixabay – ilustrační

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář