Pouti na Sněžku se zúčastnily stovky lidí, včetně kardinála Duky a bývalého prezidenta Klause

Pec pod Sněžkou (Trutnovsko) – Tradiční Svatovavřinecké pouti na Sněžku se dnes zúčastnily stovky lidí. Poutníci přicházeli z české i polské strany. ČTK to dnes řekl starosta Pece pod Sněžkou Alan Tomášek. Polední bohoslužby pod širým nebem u kaple svatého Vavřince na vrcholu Sněžky se zúčastnili mimo jiné kardinál Dominik Duka, bývalý prezident Václav Klaus a jeho syn Václav, zástupci polské katolické církve a někteří starostové krkonošských obcí a měst.

Poutníci na Sněžku vyrazili dopoledne z několika směrů a kolem 11:00 se hlavní proudy potkaly u Slezského domu v Obřím sedle. „Na Sněžku dorazilo určitě více než 1000 poutníků. Převahu mají poutníci z Polska,“ řekl ČTK Tomášek.

Na nejvyšší české hoře bylo lehce pod mrakem, přes 16 stupňů Celsia. V minulých letech poutníci stoupali na Sněžku v mnohem chladnějším počasí, někdy i za deště.

Pouť na Sněžku se koná tradičně na svátek svatého Vavřince, který je patronem kuchařů, cukrářů, pivovarníků či hostinských, ale i nejvyšších českých hor. Jméno svatého Vavřince nese kaple, která stojí na vrcholu Sněžky. Svatý Vavřinec se narodil ve třetím století ve Španělsku a byl upálen na železném roštu proto, že po popravě papeže Sixta II. císařem Valeriánem rozdělil církevní poklady mezi prostý lid.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 10. srpna 2020 Foto: Wikimedia Commons – kardinál Duka

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář