Křesťan dnes

Poutníci se vydají ze Zašové po cyrilometodějských stezkách do Terchové

Zlín – Skupina poutníků se chystá na pouť ze Zašové na Vsetínsku do slovenské Terchové na Malou Fatru. Velké cyrilometodějské putování začne v pondělí 4. září, skupinu 30 poutníků povede na cyrilometodějské trase o délce asi 150 kilometrů propagátor pěšího putování Petr Hirsch, sdělili dnes ČTK zástupci sdružení Evropská kulturní stezka sv. Cyrila a Metoděje a Centrály cestovního ruchu Východní Moravy.

Trasa spojuje čtyři poutní místa, kostel Navštívení Panny Marie v Zašové, kapli sv. Cyrila a Metoděje na Radhošti, kostel Panny Marie Matky Církve na vrchu Živčáková a kostel sv. Cyrila a Metoděje v Terchové.

SOUVISEJÍCÍ U Hrčavy na Frýdecko-Místecku se setkají poutníci z Česka, Slovenska a Polska

„Skupinová putování po cyrilometodějských stezkách pořádám již sedmým rokem. Je to také už tři roky od premiéry dokumentu Pěšky bez hranic natáčeného ve spolupráci se sdružením Evropská kulturní stezka sv. Cyrila a Metoděje na těchto trasách. Mnohé inspiroval k tomu, aby pěší putování sami zkusili. Zájem o tuto formu šetrné turistiky podle mě stále roste,“ uvedl Hirsch. „V pondělí 4. září se vydáme ze Zašové do Valašského muzea v Rožnově pod Radhoštěm, poté budeme pokračovat po značené Cyrilometodějské stezce na Bílou a nakonec vyzkoušíme novou trasu na Slovensku. Přes Živčákovou a Veľkou Raču dojdeme až do Terchové na Malé Fatře,“ uvedl Hirsch.

Letos v srpnu uplynulo deset let od založení sdružení Evropská kulturní stezka sv. Cyrila a Metoděje, které se věnuje mimo jiné značení cyrilometodějských tras v terénu ve spolupráci s Klubem českých turistů. „Rozhodli jsme se poutníky přivítat ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm a oslavit s nimi to, že moderní poutnictví pomáhají šířit,“ uvedla předsedkyně řídicího výboru sdružení Dana Daňová. V závěru pouti se budou moci poutníci v sobotu 9. září zúčastnit mše a tradičního výstupu na Velký Rozsutec, který se koná u příležitosti uctění památky papeže sv. Jana Pavla II.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 1. září 2023 Foto: Pixabay – ilustrační

Exit mobile version