Poutníci se vydali po nově vyznačené trase ze Slovenska na Velehrad

Zlín – Poutníci se tento týden vydali po nově vyznačené mezinárodní poutní trase Cyrilometodějské stezky ze slovenské Skalky nad Váhom u Trenčína do Velehradu na Uherskohradišťsku. Poutníci na cestu vyrazili 21. srpna, kdy byla v areálu bývalého kláštera na Velké Skalce trasa symbolicky otevřena, sdělil ČTK v tiskové zprávě Zdeněk Urbanovský z Centrály cestovního ruchu Východní Moravy.

„V minulém roce jsme připravili úseky Cyrilometodějské stezky směřující hvězdicově do Velehradu zejména na Moravě a na putování poutníci vyrazili z Vranova nedaleko Brna. Trasami, které ukazují formování naší kulturní identity i kulturní krajiny, mimo jiné deklarujeme snahu přibližovat, zvelebovat a zpřístupňovat veřejnosti jak významné, tak méně známé sakrální, středověké a jiné památky na trasách stezky. Naší snahou je Cyrilometodějskou stezku jako mezinárodní projekt dostat na mapu kulturních stezek Evropy,“ uvedl radní Zlínského kraje Jan Pijáček (ODS).

Putování ze Skalky do Velehradu je naplánováno na čtyři dny, tři desítky poutníků ujdou téměř 90 kilometrů převážně Bílými Karpaty. Projdou Trenčínem, Žítkovou, Luhačovicemi i Uherským Hradištěm. Na Velehrad by měli dorazit dnes dopoledne.

V čele skupiny byl propagátor poutnictví Petr Hirsch. „Motiv každého člověka k vydání se na pouť je individuální, ale nepochybně nás – poutníky – spojuje touha po poznání, jakési hledání vlastní identity a nebojím se říci i kořenů,“ uvedl Hirsch.

Mezinárodní projekt Evropské kulturní stezky svatého Cyrila a Metoděje (EKSCM) vznikl před šesti lety, kdy se připomínalo 1150. výročí jejich příchodu na Moravu. Snahou je postupně vybudovat turistickou trasu, která bude odpovídat standardu kulturních stezek podle kritérií Rady Evropy. Zapojují se do něj státy, kraje a obce, které jsou nějakým způsobem spojeny s odkazem soluňských bratrů.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

Autor: ČTK  Datum: 24. srpna 2019  Foto: Wikipedia – Velehrad

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář