Poutníci Taizé v Madridu rozjímají o pohostinnosti

Madrid – Udělat místo pro Krista ve svých životech – to je téma pro rozhovor mezi převorem ekumenické komunity Taizé, bratrem Aloisem, a madridským arcibiskupem, kardinálem Carlosem Osorem v rámci dnešního programu Evropské pouti důvěry na zemi. Jde o jeden z řady workshopů připravených ve španělské metropoli pro dnešní odpoledne. Vycházejí z ústředního motivu letošního ročníku „nezapomínejme na pohostinnost“.

Mezinárodní setkání organizované komunitou bratří z Taizé se na přelomu roku v některé z evropských metropolí koná po 41., v Madridu vůbec poprvé. „Ve Španělsku se dosud setkání konala v Baceloně či Valencii. Madridská část církve nebyla Taizé příliš nakloněna, změnilo se to s novým biskupem,“ komentuje to český účastník Matěj Šulc. Kardinál Osoro se stal hostitelem novoročního setkání Taizé v krátké době podruhé – před třemi roky přivítal poutníky jako arcibiskup ve Valencii.

Workshopy patří k programu úvodních dvou dní, jejichž pevnou součástí je také ranní, polední a večerní modlitba – ta na závěr dne probíhá společně, předchozí v hostitelské rodině, farnosti či některém z městských kostelů. „Vždy je tam nějaká možnost ztišení, kdy je pro tento účel otevřený kostel. Řada workshopů je biblických či jinak spojených s křesťanstvím, ale také program hudební, kulturní, zaměřený na poznání kultury hostitelské země. Následuje večeře a v hale je potom večerní modlitba trvající do devíti, desíti večer,“ popisuje Matěj Šulc.

Na místě je asi 15 tisíc poutníků včetně několika desítek z České republiky. Starají se o ně členové madridských farností a křesťanských sborů. „Hledejme cesty, jak pohostinnost učinit šancí pro všechny – nejen pro ty, kdo ji zakoušejí, ale i pro ty, kdo druhé láskyplně přijímají,“poznamenal ke zvolenému mottu převor komunity Taizé, bratr Alois. Setkávání s lidmi z jiných zemí i kultur podle něj přispívá k tomu, že lidé lépe rozumějí vlastním kořenům a identitě.

Papež pozdravil setkání Taizé

Papež František zaslal pozdrav účastníkům Evropské pouti důvěry na zemi – pravidelné setkání příznivců ekumenické komunity Taizé na přelomu roku se tentokrát koná v Madridu. Téma 41. ročníku: Nezapomínejme na pohostinnost.

Papež účastníky vyzval, aby neměli obavy se otevírat druhým a sdílet s nimi svůj prostor. Uvedl, že po nedávné římské synodě chce znovu zdůraznit, že on s celou církví vkládá v mladé lidi důvěru.  Podle Františka jsou společné chvíle v Madridu příležitostí, jak „zakusit přátelství, společně spřádat sny a putovat s ostatními. Opravdoví křesťané nemají strach se otevřít druhým a sdílet svůj životní prostor a transformovat jej na prostor bratrství.“ Papež dále vybídl účastníky setkání k poznání, že „je možné prožívat velkodušnou pohostinnost, obohacovat se odlišností druhých a zúročit vlastní dary při budování mostů mezi církvemi, náboženstvími a národy, jakož i při vytváření lepšího světa, kde bude moci každý člověk najít svoje místo.“ Svoje poselství končí zmínkou o příkladu, který dává mladým Maria svojí odvážnou a sebedarující se láskou, „abychom milovali Boha nade všechno a prokazovali lásku lidem, s nimi sdílíme všední život.“

Pozdrav účastníkům 41. Evropské pouti důvěry na zemi adresovali také představitelé Světové rady církví, cařihradský pravoslavný patriarcha Bartoloměj I. nebo generální tajemník Organizace spojených národů Antonio Guterres.

 

Autor: Filip Breindl Zdroj: Radio Proglas  Foto: Wikimedia Commons, ilustrační 

 

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář