Poutníci vyrazí z Velehradu do Nitry na pouť ke cti sv. Cyrila a Metoděje

Velehrad – Z Velehradu na Uherskohradišťsku do slovenské Nitry vyrazí poutníci na pouť ke cti sv. Cyrila a Metoděje. Putování začne v pondělí 27. června, za osm dnů poutníci ujdou přes 200 kilometrů. ČTK to v tiskové zprávě sdělila zástupkyně sdružení Evropská kulturní stezka sv. Cyrila a Metoděje Martina Janochová. Loni šli poutníci k uctění památky svaté Ludmily v několika etapách z Velehradu do Tetína na Berounsku.

„Cyrilometodějské trasy nás obvykle vedou do Velehradu. Ale od počátku byly koncipovány jako obousměrné. Výhoda se projevila v minulém roce při pouti do Tetína a letos jsme rádi, že poutníci budou moci jít po již značené trase do Trenčína a následně, doufáme, položí základní kameny k prošlápnutí nové spojnice až do Nitry, která je dlouholetým partnerem Cyrilometodějské stezky a cyrilometodějský odkaz je zde hmatatelný na každém kroku,“ uvedla ředitelka sdružení Evropská kulturní stezka sv. Cyrila a Metoděje Zuzana Vojtová. Sdružení stojí za rostoucí sítí značených cyrilometodějských tras v Česku a na Slovensku.

SOUVISEJÍCÍNa svatém Kopečku se chystá Romská pouť, poutníkům požehná biskup Malý

Poutníky bude provázet organizátor a propagátor pěšího poutnictví Petr Hirsch. „Díky doprovodnému vozidlu je pouť otevřena opravdu každému, neboť není nutné nést veškeré vybavení na zádech. Spát budeme poutnicky, jak už je na našich poutích typické, tedy čekají nás společné sály, ale občas si dopřejeme i trochu komfortu v podobě postelí. Těším se na poutní dům na Skalce u Trenčína a na návštěvu jednoho z nejstarších poutních míst na Slovensku. Část trasy je pro mě známá a tak vím, že nás čekají krásná setkání s lidmi podél trasy. A zároveň se těším na nový úsek mezi Trenčínem a Nitrou. Putování Slovenskem vždy přináší krásné zážitky a vzpomínky,“ uvedl Hirsch.

Poutníci také zavítají do lokalit spojených s obdobím Velké Moravy, například ve Starém Městě, Uherském Hradišti, Bojné i Nitře. Navštíví historické a sakrální památky, jako je poutní místo ve Skalce nad Váhem, Trenčínský hrad nebo Zoborský klášter. V Nitře se 5. července zúčastní národní cyrilometodějské poutní mše.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 18. června 2022 Foto: Pixabay – ilustrační

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář