Povstalci v Kamerunu krátce unesli 90letého kardinála

Yaoundé – Povstalci na krátkou dobu unesli poblíž města Kumbo v severní části Kamerunu 90letého kardinála Christiana Tumiho. Informují o tom dnes agentury. Kardinál a jeho řidič byli po několika hodinách propuštěni, uvedly místní zdroje. V rukou ozbrojenců ale zřejmě zůstává další desítka osob, jež byly ve čtvrtek také uneseny. Mezi nimi jsou i významní představitelé a autority v oblasti.

Na severu Kamerunu se v uplynulých týdnech zvýšila aktivita povstalců, kteří chtějí samostatnost severní anglofonní části země na Kamerunu, kde většina lidí mluví francouzsky.

Kardinál Christian Tumi, který je emeritním arcibiskupem největšího kamerunského města Doualy, je v africké zemi známý svou snahou přivést k jednacímu stolu kamerunskou vládu a rebely aktivní v severní části země, připomíná agentura AFP.

Povstalci na severu zvýšili v uplynulých týdnech aktivitu. Mezi častými cíli útoků jsou školy, jen v úterý a ve středu ozbrojenci napadli čtyři. Povstalci také unášejí lidi s cílem získat výkupné či jiné výhody a ústupky. Kardinál Tumi loni proti útokům na školy veřejně vystoupil a ozbrojence vyzval, aby „nechali děti chodit do školy“.

Konflikt v západní části země, kde žije asi šestina ze zhruba 23 milionů obyvatel Kamerunu, vypukl v roce 2017, kdy se separatisté pokusili vyhlásit vlastní stát. Střety si od té doby vyžádaly přes 3000 obětí a na 700.000 lidí muselo opustit své domovy. Obyvatelé anglofonní oblasti si dlouhodobě stěžují na politickou a ekonomickou diskriminaci ze strany francouzsky mluvící většiny Kamerunu.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 7. října 2020 Foto: YouTube – Christian Tumi

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář