Požár katedrály v Nantes byl založen úmyslně

Nantes – Katedrála sv. Petra a Pavla v Nantes na západě země se v sobotu ráno ocitla v plamenech. Od osmé hodiny ráno bojovali hasiči s požárem, který zničil varhany a poškodil západní okno. Podle prokurátora se našly nejméně tři roznětky a požár byl tedy založen úmyslně. Prokuratura zahájila vyšetřování.

Po tří hodinovém úsilí se podařilo hasičům zkrotit plameny, které zdevastovaly západní část pozdněgotické katedrály v Nantes. “Škoda se soustřeďuje na velké varhany, které jsou patrně zcela zničené” a varhanní kruchta “hrozí zřícením”, uvádějí agentury s odvoláním na hasičské zdroje. Podle nich však “škody nejsou srovnatelné s požárem, který zasáhl pařížskou Notre-Dame”. Požár se rozšířil zhruba po 7.30 ráno. Hasiči byli upozorněni krátce před osmou hodinou (7.44), na místě zasahovalo 60 mužů.   

Katedrála v Nantes se začala stavět v roce 1434. Za II. Světové války byla těžce poškozena. Vyhořela naposled před necelými padesáti lety, v roce 1972, a její oprava trvala 13 let. V roce 2015 zničil oheň v Nantes rovněž neorománskou baziliku Saint-Donatien-et-Saint-Rogatien, v tomto případě se však mluvilo o nezaviněném požáru. Na místo se vydal francouzský premiér Jean Castex, ministr vnitra Gérald Darmann a kultury Roselyne Bachelot. Prezident Emanuel Macron prostřednictvím tvítu vyjádřil “podporu zkušeným hasičům, kteří se vystavují veškerým rizikům, aby zachránili tento gotický klenot v tomto vévodském městě”.

Autor: Vatikánský rozhlas Datum: 19. července 2020 Foto: Wikimedia Commons – Katedrála sv. Petra a Pavla v Nantes

Tags: ,,,

1 Komentář

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář