Požár v opatství založeném sv. Martinem z Tours

Francie – Další požár zachvátil starobylou křesťanskou památku ve Francii. V noci z pondělí na úterý byla podpálena jedna z budov opatství sv. Martina v Ligugé.

Hasičům se naštěstí podařilo požár včas uhasit. Jak uvádí deník Le Figaro, oheň se nedostal do vzácného kostela a knihovny, která uchovává jednu z nejcennějších sbírek křesťanského písemnictví v Evropě.

Opatství v Ligugé je kolébkou křesťanství ve Francii. Založil je sv. Martin z Tours v roce 361 na místě někdejší římské vily, kterou mu věnoval sv. Hilarius z Poitiers. Sv. Martin žil na tomto místě jako poustevník, když se však kolem něho začalo hromadit stále více následovníků, musel pro ně založit klášter. Komunita se inspirovala východní mnišskou tradicí, protože do narození sv. Benedikta tehdy scházelo ještě 150 let. Dnes žije v opatství 25 benediktinů. 

Policie označila za nepravděpodobnější příčinu požáru podpálení. Jediným podezřelým je v této chvíli padesátiletý muž ze sousední vesnice, který v opilosti spal před opatstvím. Jde o člověka dobře známého jak policii, tak i tamním mnichům, protože od nich pravidelně dostával stravu. Benediktinský opat ujistil, že klášter si s nápravou škod poradí a s potěšením konstatoval, že tentokrát nedošlo k profanaci. “Jakkoli – jak dodal – nelze zatajovat, že ve Francii dochází k profanacím nebo útokům na kostely každodenně.”

Autor: Vatikánský rozhlas Datum: 23. července 2020 Foto:

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář