Práce s Romy na východě Slovenska přináší ovoce

Romská otázka patří k nejzávažnějším problémům Slovenska. Od společnosti jsou na východě republiky odděleny často celé komunity. Dětem zapojujícím se do školního systému tak chybí základní sociální návyky.

Slovenská vláda ve snaze k posunout se k hmatatelnějším výsledkům pod ministerstvem vnitra vytvořila post zmocněnce pro romskou komunitu. Dnes tuto pozici zastává Rom Peter Pollák, který úspěšně kandidoval do europarlamentu.

Touha po duchovní obnově mezi Romy přináší první ovoce. Apoštolská církev na Slovensku má v současnosti 10 romských církevních sborů a 11 pastorů z této komunity.

„Celé vedení sborů je v romské správě, od pastorů, starších sboru i pracovníků a mládeže,“ uvedl pro Křesťan dnes pastor Peter Liba z Apoštolské církve v Košicích.

Církev buduje síť nových sborových pracovníků prostřednictvím školy romských služebníků a regionální biblické školy v Košicích.

„Nevytrhne je z jejich z romského prostředí, ale snažíme se je vybudovat tam,“ vysvětlil Liba a dodal, že „bohoslužby dohromady navštěvuje v těchto sborech více než 2000 lidí.“

Liba potvrdil, že Boží slovo má vliv na změnu jejich životů a je vidět snahu o aplikování biblických pravd do každodenního života. „Jsme vděční Bohu, že můžeme vidět v mnoha z nich proměnu jejich charakteru a změněné životní hodnoty,“ doplnil.

Na závěr košický pastor řekl, že vize a rozšiřování této misijní služby v romském etniku je však často brzděna nedostatkem financí.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: Michal Nosál  Datum: 7. prosince 2020  Foto:

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář