Prahou projdou účastníci pochodu pro život, jejich odpůrci ho chtějí blokovat

Praha – Centrem Prahy v sobotu projde Národní pochodpro život, který má podle pořádající organizace Hnutí pro život vyjádřit podporu ženám čekajícím nečekaně dítě a zajistit jejich rodinám lepší podmínky. Pochod bývá manifestací zastánců tradičních rodin, proti němuž každý rok protestují příznivci práva žen na potrat a rovnoprávnosti sexuálních menšin. V předchozích letech musela při konfliktech obou táborů zasahovat policie. Pražská policie bude nahlášená shromáždění monitorovat a dohlížet na veřejný pořádek. Připravila standardní bezpečnostní opatření s dostatkem sil i prostředků, řekl dnes ČTK její mluvčí Richard Hrdina.

Součástí pochodu za život je mše za nenarozené děti, jejich rodiče a všechny, kteří jim pomáhají. Koná se od 11:00 ve svatovítské katedrále, sloužit jí bude pražský arcibiskup Jan Graubner. Hodinu po poledni začne happening na Hradčanském náměstí, odkud se ve 14:00 mají účastníci pochodu vydat přes Malou Stranu, Újezd, most Legií a Národní třídu na Václavské náměstí. Nenásilně zablokovat jejich průvod Prahou se chystají aktivisté z několika iniciativ. Na Malostranské náměstí na odpoledne svolali protestní akci nazvanou „Neprojdou. Zastavme pochod klerofašistů“.

SOUVISEJÍCÍArcibiskup žádá před inaugurací věřící o podporu Hospice na Sv. Kopečku

Pochodem chce Hnutí Pro život ČR upozornit na zvýšené náklady pro větší rodiny, například na bydlení či větší automobil. Stát by je měl proto více podpořit finančně, tvrdí. Ekonomické důvody jsou i častým důvodem umělého přerušení těhotenství. „Ročně se jedná o 16.000 žen a jejich nenarozených dětí, které šanci nedostanou, a to zejména kvůli obavám z ekonomických a sociálních dopadů na životy rodin,“ uvedli organizátoři v tiskové zprávě.

Organizátoři akce namířené proti pochodu ve zveřejněné facebookové události uvedli, že Prahou budou procházet „klerofašisti z Hnutí pro život, kteří se cynicky zaštiťují životem, ale ve skutečnosti jim jde o omezování reprodukčních práv a prosazování ultrakonzervativní agendy ve veřejném prostoru“. „Stejně jako v předchozích letech budeme v den pochodu v ulicích a společnými silami se postaráme o jeho nenásilné zablokování. Kvůli právu rozhodovat o svém těle, kvůli právům queer lidí, kvůli právům dětí, rodin a kvůli životu. Neprojdou!“ napsaly pořádající organizace, mezi něž patří například Anarchistická federace, Dekonstrukce, Jezevky či Kolektiv 115.

Pražská policie bude obě nahlášená shromáždění monitorovat, připravené budou hlídky z místních oddělení, policisté v civilu i speciální pořádkové jednotky stejně jako antikonfliktní tým, uvedl dnes Hrdina.

Loni se konal Národní pochod pro život o dvouleté pauze způsobené epidemií covidu. Podle policie se ho zúčastnilo asi 2500 lidí, kteří tehdy šli z Klárova na Václavské náměstí. Na konci Mánesova mostu se střetli s odpůrci Hnutí pro život, kteří průvod krátce blokovali. Při dalším zablokování v Křížovnické ulici policisté několik lidí zajistili. Aktivistky také rozvinuly transparenty už při dopolední mši v katedrále svatého Víta, kterou sloužil kardinál Dominik Duka.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 5. dubna 2024 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář