Prahou prošli zastánci obnovy Mariánského sloupu

Praha  – Prahou v sobotu prošli zastánci obnovy Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí. Účastníci poutě se zastavili třeba na místě, kde stál původní sloup, i u kopie sloupu prozatímně umístěné v zahradě sester sv. Karla Boromejského pod Petřínem. Sloup byl stržen davem v roce 1918. Jeho obnova má i odpůrce a pražští zastupitelé loni vyjádřili nesouhlas s umístěním repliky sloupu na náměstí.

Organizátoři akce chtějí podpořit návrat sloupu na Staroměstské náměstí. Podle nich byl sloup, jehož základní kámen byl položen v roce 1650, připomínkou statečnosti boje obránců Prahy proti švédskému vojsku roku 1648 v závěru třicetileté války.

Odpůrci obnovy sloupu zase argumentují tím, že byl symbolem násilné rekatolizace českých zemí. Sloup strhl v roce 1918, krátce po vzniku samostatného Československa, dav lidí, podle nichž sloup poukazoval na habsburskou nadvládu.

Sloup vznikl za přispění císaře Ferdinanda III. Habsburského skutečně jako připomínka úspěšného odražení švédského obléhání Prahy. Nechybělo na něm ale ani alegorické zobrazení vítězství katolíků nad snahami o reformaci církve. Podle sochaře Petra Váni, který již asi 20 let pracuje s dalšími kolegy na kopii díla, by obnova sloupu představovala usmíření. Na Staroměstském náměstí totiž stojí mimo jiné od roku 1915 pomník náboženského reformátora mistra Jana Husa.

 

Autor: ČTK Foto: Wikimedia Commons, ilustrační foto, Staroměstské náměstí

Kategorie: Společnost

2 Komentáře

  1. Je třeba učinit kompromis. Viděl bych jako průchodné pokud by na konci sloupu byla socha sochaře Váni s kladivem.

    Odpověď
  2. Mariánský sloup byl skvost Staroměstského náměstí, Nestrhl jej dav, ale tehdejší lůza a je ubohé, když místo znalců umění a historiků a zástupců všech církví kteří znají jeho původ, rozhodují o znovupostavení pražští politici ze stran, které tu možná za pár let nebudou. Je to památka národní .Matku Kristovu uctívá každý křesťan a jejím velkým ctitelem byl i Mistr Jan Hus,
    Četl jsem v dlažbě nápis na kruhu z kamenů: Zde stál a bude zase stát Mariánský sloup, v češtině i němčině a jsem překvapen nemile, že některý pražský byrokrat poručil dokonce až po roce 1989 aby tento nápis byl vysekán.. Komunistům nevadil…
    Jsem pro znovupostavení a věřím, kdyby se směli vyjádřit občané z Čech i Moravy, že by finančními dary převýšili potřebný obnos.

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář