Pravda o šoa v dvanácti jazycích

Historická pravda o šoa přeložená do dvanácti jazyků jako protiváha antisemitským, záludným a potenciálně nebezpečným podáním, která se stále častěji šíří po webu a sociálních sítích. S tímto záměrem nyní přichází Organizace Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO), která podepsala dohodu se společností Facebook. Zprávu o ní přináší nedělní vydání vatikánského listu L´Osservatore Romano.

Od července bude Facebook propojovat uživatele internetu s webovou stránkou AboutHolocaust.org, komplexním zdrojem informací, který vytvořil Světový židovský kongres (WJC) ve spolupráci s UNESCO a který poskytuje základní údaje o historii šoa. Iniciativa, která byla zahájena v lednu loňského roku pouze v angličtině, je nyní k dispozici ve dvanácti jazycích po celém světě a byla vytvořena s cílem čelit dezinformacím o této bolestné stránce lidských dějin. Stále častěji se například na Twitteru, ale i na dalších sociálních sítích, můžeme setkat s hashtagem #HitlerWasRight („Hitler měl pravdu“), který je jasným důkazem toho, že v celosvětovém měřítku někteří lidé stále považují genocidu více než šesti milionů Židů nacistickým režimem za ospravedlnitelný čin.

SOUVISEJÍCÍFederace židovských obcí v České republice vydala svou Výroční zprávu o projevech antisemitismu za rok 2020

Podle nedávné studie Institutu strategického dialogu (Institute Strategic Dialog), který zaregistroval hashtag #Holohoax, popírající historickou pravdu o šoa, v 36 facebookových skupinách s více než 360 000 uživateli, stejně jako odkazy na Redditu, Twitteru a YouTube, se tato antisemitská podání velice rychle šíří. Podle UNESCO dnes sociální sítě překypují výroky, které popírají, zkreslují nebo oslavují holocaust, jako například těmi, které srovnávají epidemiologická omezení související s pandemií Covidu-19 s pronásledováním Židů za druhé světové války.

Taková tvrzení často těží z hluboce zakořeněných antisemitských předsudků a využívají sociální sítě i web jako živnou půdu pro zasévání nové nenávisti založené na neznalosti a záměrných dezinformacích. „K řešení tohoto znepokojivého posunu a zajištění přítupu k přesným a faktickým informacím o holocaustu“, zdůrazňuje agentura Spojených národů, „by sociální sítě měly přijmout konkrétní opatření, včetně změny svých podmínek a zásad. Jedním z příkladů je dohoda mezi UNESCO a Facebookem, která uznává klíčovou globální roli a odpovědnost sociálních sítí v digitálním věku a odkazuje na stránky AboutHolocaust.org, které mají čelit nárůstu popírání a překrucování holocaustu tím, že poskytují jednoduché odpovědi na základní otázky o této tragické stránce dějin. „Znalost historie šoa má celosvětový význam v rámci současného boje proti antisemitismu a při prevenci genocidy a krutých zločinů v budoucnosti“, tvrdí UNESCO. „Je nezbytné, aby lidé na celém světě měli přístup k přesným informacím o tomto historickém období“, zdůraznila jeho generální ředitelka Audrey Azoulayová, což mohou sociální sítě učinit právě přesměrováním na spolehlivé zdroje informací, podotýká vatikánský deník L´Osservatore Romano.

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

Autor: Vatikánský rozhlas Datum: 21. července 2021 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář