Právník amerického pastora Andrewa Brunsona se odvolal k nejvyššímu soudu v Turecku

Ankara – Advokát amerického pastora Andrewa Brunsona uvedl, že podal odvolání k tureckému ústavnímu soudu, aby dosáhl propuštění svého klienta z domácího vězení. Případ Andrewa Brunsona, jehož další soudní jednání se koná 12. října, zhoršil diplomatický konflikt mezi Ankarou a Washingtonem, který spustil americké sankce proti Turecku.

Podle Reuters právník uvedl, že Brunsonovo právo na svobodu bylo porušeno a žádá, aby ho propustili z domácího vězení. Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Heather Nauert uvedla v úterý na tiskové konferenci, že Spojené státy budou při procesu udržovat těsný kontakt s tureckou vládou.

Brunson je obviněn z vazeb na kurdské militanty a přívržence Fútulláha Gulena, duchovního, který byl obviněn Tureckem z neúspěšného pokusu o převrat v roce 2016. Brunson obvinění odmítl – stejně jako Gulen – a Washington požadoval jeho okamžité propuštění.

Od října roku 2016 byl Brunson uvězněn nebo držen v domácím vězení. Nyní čelí až 35 letům vězení, pokud bude odsouzen. Minulý měsíc byl hlavní žalobce v jeho procesu nahrazen, což byl krok, který jeho advokát opatrně přivítal a řekl, že to může být znamením měnící se politické vůle.

Prezident Tayyip Erdogan řekl, že politici nemají žádný vliv na soudnictví a že o Brunsonově osudu rozhodne soud. V pondělí však hovořil o Brunsonových „temných vazbách na teroristické organizace“.

 

Překlad: Michal Nosál Zdroj: Christian Today Foto:  ACLJ 

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář