Právník Bibiové: Dcery pákistánské křesťanky získaly víza

Berlín – Dvě dcery pákistánské křesťanky Asie Bibiové mají víza nejmenovaného západního státu. Německému listu Bild am Sonntag to řekl právník Bibiové Saif Malúk, který sám kvůli výhrůžkám islamistů po osvobozujícím rozsudku pro svou klientku odjel do Evropy.

Malúk teď naznačil, že děti z Pákistánu vycestují dříve, než jejich matka, které soud nařídil zůstat v zemi, než proběhne revize celého procesu. Na jeho počátku před osmi lety byla Bibiová odsouzena k trestu smrti za údajnou urážku islámu, v listopadu ale Nejvyšší soud konstatoval, že k žádnému protiprávnímu skutku nedošlo.

Advokát Malúk sdělil, že rodina se nachází v blízkosti hlavního města Islámábádu, střeží ji pákistánské bezpečnostní jednotky. Kvůli hrozícímu pronásledování ve vlasti nabídlo rodině útočiště několik západních zemí, například Německo, Francie, Itálie nebo Kanada.

Asia Bibiová strávila devět let ve vězení kvůli falešnému obvinění z rouhání proti Mohamedovi. Před měsícem byla zproštěna viny nejvyšší odvolací instancí v Pákistánu, avšak svou zemi nesmí nadále opustit. V Pákistánu pokračují protesty fundamentalistů, kteří se dožadují revize procesu a exemplárního trestu pro tuto sedmačtyřicetiletou matku pěti dětí.

„Je to věc velmi delikátní a vyžaduje velmi diplomatický přístup,“  zdůrazňuje Joseph Nadeem, přítel rodiny a šéf nadace podporující Asiu Bibi. Zdůraznil, že celá rodina našla útočiště na bezpečném místě. „Po letech odloučení se radují ze shledání a modlí se za šťastný konec celé kauzy,“ uvedl Nadeem.

V rozhovoru pro Hlidacipes.org Saif ul Malúk popsal, proč se rozhodl jí pomoci. „Odvolala se v roce 2014 a já se rozhodl, že musím té bezbranné ženě pomoci. Nemohla si dovolit dobrého právníka. Stal jsem se její poslední šancí na záchranu před šibenicí. Věnoval jsem přípravě obhajoby hodně práce, chystal jsem ji čtyři roky,“ vysvětil právník při setkání v Londýně.

I když za svou ochotu obhajovat tuto křesťanskou ženu dostává uznání od mnoha lidí a politiků, pravdou je i to, že zatím mu žádná země neposkytla azyl. Lidovci však vyzvali českou vládu, aby pákistánskému právníkovi nabídla politický azyl

„Česko by tak mělo dokázat, že v zahraniční politice obhajuje lidská práva,“ řekl na tiskové konferenci předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.

 

Zdroj: Radio Proglas, ČTK,-red-  Foto: Dcéra Asie Bibi počas podujatia v Ríme hovorila o prípade svojej mamy a situácii kresťanov v Pakistane, autor fotografie: Aid to the Curch in Need 

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář