Křesťan dnes

Pravoslavná církev kanonizuje oběti heydrichiády

Praha – Pravoslavná církev v Českých zemích a na Slovensku zařadí do kalendáře mezi svaté své duchovní a věřící, kteří byli popraveni nacisty během heydrichiády v souvislosti s ukrytím českých parašutistů v kryptě chrámu sv. Cyrila a Metoděje, informuje na svém facebookovém profilu Ekumenická rada církví.

Biskup Gorazd, který byl rovněž popraven, je jako svatý pravoslavnou církví ctěn už od roku 1987.

Slavnostní svatá liturgie s kanonizačním aktem se uskuteční v sobotu 8.2.2020 v 9.30 v pravoslavném katedrálním chrámu sv. Cyrila a Metoděje v Praze v Resslově ulici.

Parašutisté měli být 18. června 1942 odvezeni na bezpečné místo, to se však nepodařilo. Jejich úkryt v pravoslavném kostele vyzradil jeden z výsadkářů Karel Čurda, který začal spolupracovat s gestapem. Ve stejný den katedrálu obklíčilo několik stovek příslušníků jednotek SS, s nimiž sedm zbylých parašutistů bojovalo a nakonec podlehlo.

Církevní představitelé, kteří se podíleli na ukrývání výsadkářů, byli zatčeni. Biskup Gorazd napsal nacistickým představitelům několik dopisů, v nichž vzal odpovědnost za ukrývání parašutistů na sebe, aby zabránil následnému vyhlášení stanného práva. Československá pravoslavná církev však byla 1. září 1942 zakázána a 4. září byl biskup Gorazd se svými spolupracovníky zastřelen.

Heydrich byl při atentátu vážně zraněn a později zemřel na otravu krve. Úspěšný atentát vzbudil ve světě pozitivní ohlas a Britové na jeho základě prohlásili za neplatnou Mnichovskou dohodu. Slíbili také obnovu Československa v jeho hranicích před podepsáním dohody, což bylo jedním z politických cílů atentátu.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

 

-ERC, ČTK- Datum: 30. ledna 2020  Foto: Wikipedie – biskup Gorazd

Exit mobile version