Pravoslavná církev opravuje kostel v Ústí, zájem o bohoslužby se zvýšil

Ústí nad Labem – Pravoslavná církev opravuje kostel svatého Mikuláše v Ústí nad Labem. Na rekonstrukci vyhlásila církev sbírku, část pokryly dotace. Zatím si obnova vyžádala několik milionů korun, další peníze budou potřeba na opravu věže a vnějších omítek. Po začátku války na Ukrajině se s příchodem uprchlíků zvýšil zájem o bohoslužby asi o 30 až 40 procent. ČTK to řekl představený chrámu Pavel Hempel.

Církevní obec je součástí eparchie Pravoslavné církve v českých zemích a na Slovensku. Do kostela docházejí Ukrajinci, Rusové, Kazaši, Rumuni a další. Dojíždějí i ze vzdálenějších měst, jako jsou Děčín, Krupka či Teplice. Bohoslužby jsou v církevní slovanštině a cizinci podle Hempela řeči rozumí. V některých městech jsou nicméně kázání v češtině, což jim nevyhovuje, a proto jezdí do Ústí, uvedl. Problémy kvůli vpádu ruských vojsk na Ukrajinu Hempel nezaznamenal.

SOUVISEJÍCÍPravoslavná církev v Česku vyzvala k půstu a modlitbám za Ukrajinu

Původně pravoslavná církev v Ústí nad Labem využívala kostel svatého Vojtěcha v centru města. Prostory byly po čase nedostatečné. „Hledali jsme jiné a nakonec jsme u katolíků vyprosili tenhle kostel, který nám darovali,“ řekl Hempel. Stavba byla ve špatném stavu, roky totiž sloužila jiným účelům, než pro které byla postavena. Byl v ní třeba sklad a truhlárna. „Spoustu práce udělali lidé svépomocí. Peníze nám jednak dalo pražské biskupství a jednak jedeme na dotace plus na sbírku a na privátní dary,“ popsal financování arciděkan. Jedním z největších dárců je podle Hempela pražský arcibiskup pravoslavné církve Michal Dandár.

Kostel se opravuje asi tři roky. Začalo se vyklízením a opravou zdi kolem stavby, kde byl také hřbitov. Opravená je i střecha a interiér. Venku je nová márnice, před opravou to byly jen obvodové zdi. Kolem budovy jsou i nové kamenné cesty.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 25. března 2023 Foto: Wikimedia Commons

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář