Pravoslavní si v chladné vodě Svratky připomněli křest Krista v Jordánu

Brno – Pravoslavní věřící se dnes sešli na břehu řeky Svratky v Brně-Jundrově, aby oslavili svátek Bohozjevení, který je připomínkou křtu Ježíše Krista v Jordánu. Několik desítek se jich ponořilo do chladné vody, stovka lidí přihlížela z břehu. Součástí obřadu bylo také svěcení vody ve Svratce.

Věřící podle webu farnosti při svátku Bohozjevení prosí boha, aby „posvětil vodu, naplnil ji andělskou silou, aby všem, kdo ji bude čerpat a přijímat, byla k očištění duše i těla, k uzdravení od vášní, k posvěcení domů a napomáhající každému užitečnému dílu“.

V Brně momentálně existují dvě pravoslavné komunity. Jedna se semkla kolem duchovního Jozefa Fejsaka, který dříve působil v chrámu svatého Václava na Špilberku. Po střetu s vedením olomoucko-brněnské eparchie ale musel chrám opustit a velká část věřících odešla s ním.

SOUVISEJÍCÍPravoslavný chrám svatého Václava v Brně hlídala kvůli církevnímu sporu policie

Nyní se scházejí v chrámu Spasitele na Karáskově náměstí v Židenicích, který jinak náleží Československé církvi husitské. Jde o provizorium, věřící tak už loni zahájili sbírku na vybudování duchovního centra a nového chrámu.

Právě komunita kolem Fejsaka si pro oslavu dnešního svátku zvolila říční koupaliště v Jundrově. Pravoslavná obec, která nyní sídlí v chrámu svatého Václava, si připomněla křest Ježíše na jiném místě níže na toku Svratky, konkrétně u nádrže nedaleko přírodního koupaliště Brno-jih.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 19. ledna 2023 Foto: Wikipedie – chrám svatého Václava v Brně

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář