Pravoslavní věřící dnes v kostele v Brně vyjádřili podporu knězi Fejsakovi

Brno – Až 400 lidí přišlo dnes do kostela sv. Václava v Brně na mimořádné shromáždění brněnské pravoslavné církevní obce, na němž všichni přítomní jednomyslně vyjádřili podporu knězi Jozefu Fejsakovi. Po 37 letech by měl skončit ve funkci. Člen rady brněnské pravoslavné církevní obce Michal Dvořáček ČTK řekl, že Olomoucko-brněnská eparchie navrhla ministerstvu jako nového duchovního vikárního biskupa eparchie Izaiáše, církevní obec proti tomu ale pošle námitky. Podle eparchie bylo dnešní shromáždění nezákonné.

Farní rada brněnské pravoslavné obce je s Olomoucko-brněnskou eparchií dlouhodobě ve sporu. Izaiáš se letos pokusil sám brněnskou církevní obec převzít jako duchovní správce poté, co Fejsaka odvolal. Posvátný synod pravoslavné církve ale Fejsakovu suspendaci zrušil, ministerstvo kultury navíc v rejstříku vymazalo zápis Izaiáše jako nového duchovního správce brněnské farnosti. Vedení eparchie poté vypsalo konkurz na nového kněze, navíc dalo výpověď také brněnskému pomocnému duchovnímu Marku Malíkovi.

SOUVISEJÍCÍPravoslavný chrám svatého Václava v Brně hlídala kvůli církevnímu sporu policie

Dvořáček spolu s Fejsakem dnes přítomným v kostele situaci vysvětlovali. Lidé se v hlasování jednoznačně vyjádřili pro to, aby Fejsak ve funkci setrval. Jeden z přítomných uvedl, že pokud Fejsak skončí, nikdy už do kostela nevstoupí a bude chodit jen na setkání ve venkovních prostorách. Po jeho slovech se souhlasně ve stejném duchu vyjádřilo mnoho dalších lidí. „Všichni otce Fejsaka podporují, mají ho rádi a nepřejí si nikoho jiného, kdo přichází hrubou silou. Církevní obec má právo se k duchovnímu vyjádřit a musí s ní být dohoda, nelze to obcházet,“ uvedl Dvořáček. O dnešním hlasování uvědomí jak eparchii, tak ministerstvo kultury.

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

Eparchie ve vyjádření pro novináře uvedla, že shromáždění bylo neústavní, že se může konat jen s požehnáním eparchiálního biskupa, který k tomu ale nedal svolení. „S ohledem na vzpouru bývalého duchovního správce není možné tímto způsobem shromáždění církevní obce svolávat. Konání lidí svolávajících nyní shromáždění v Brně je v rozporu s ústavou a kánony a se zásadami pravoslavné církve,“ stojí v prohlášení eparchie, která uvedla, že kněz byl zbaven funkce.

Podle Dvořáčka existuje dlouhodobá snaha Fejsaka z pozice odstranit. „Není to dialog, je to násilná snaha sem někoho dostat. Nedostali jsme žádnou zprávu o nesouhlasu se shromážděním. Naopak se domníváme, že vladyka Simeon je izolován. Snažili jsme se k němu nahlásit na návštěvu, ale nebyla nám umožněna,“ uvedl Dvořáček. Podle dostupných informací žije eparchální biskup v domově pro seniory v Praze. V čele eparchie tak prakticky stojí vikární biskup Izaiáš.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 14. listopadu 2021 Foto: Wikimedia Commons – pravoslavný chrám sv. Václava

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář