Pravoslavný chrám sloužící jako muzeum ateismu má být znovu vrácen církvi

Bývalý ruský pravoslavný chrám, který byl během sovětské éry přeměněn na muzeum ateismu, má být znovu vrácen církvi. Místní obyvatelé však protestují proti tomuto kroku a již více než 100 000  lidí podepsalo petici na stránkách change.org proti jejímu vrácení.

Katedrála sv. Izáka v Petrohradě byla postavena v letech 1818 až 1858 podle francouzského architekta Auguste de Montferrand Ricarda. Chrám se stal chloubou pravoslaví v Rusku. Budova je nyní používána na koncerty a je hlavní turistickou atrakcí, náboženské obřady jsou zde slouženy jen příležitostně.

Podle agentury AFP petice vznikla z obavy, že pokud se chrám začne používat pro náboženské účely, dojde k omezení přístupu do katedrály. V loňském roce navštívilo katedrálu 3,9 milionu lidí a zisk z turismu činil víc než 13 milionů dolarů.

Ruská pravoslavná církev se rozrostla a získala větší vliv za vlády prezidenta Vladimira Putina. Církev žádala o navrácení budovy již v roce 2015, ale žádost byla úřady zamítnuta. Začátkem letošního roku však padlo rozhodnutí o navrácení kostelů a klášterů vyvlastněných v průběhu let oficiálního nepřátelství státu vůči náboženství. Od roku 2009, kdy Putinův přívrženec patriarcha Kirill nastoupil do funkce, bylo vráceno nebo postaveno 5000 kostelů a založeno 122 nových klášterů, jen v Moskvě vzniklo více než 160 nových farností.

Zdroj: Christian Today
Foto: Wikimedia

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář