Křesťan dnes

Pravoslavný chrám svatého Václava v Brně hlídala kvůli církevnímu sporu policie

Brno – Pravoslavný chrám svatého Václava v Brně dnes kvůli sporu uvnitř církve hlídala policie. Chrám přijel převzít šumperský biskup Izaiáš, uvnitř se zavřel pomocný duchovní Jozef Fejsak. Kolem se shromáždili věřící, kteří hlasitě podporovali Fejsaka a provolávali, že je dobrý pastýř. Biskup, kterého místní věřící podle svých slov nerespektují, řekl shromážděným lidem, že Fejsak je „zakázaný kněz“ a „zlobí církev“. Situace se uklidnila až po pěti hodinách.

Před 16:00 zámečník vyměnil zámky hlavního vstupu chrámu, Fejsak vyšel ven a společně se zástupci policie a biskupa odjedou klíče uložit k tajemníkovi úřadu městské části Brno-střed. Chrám zůstane zavřený, dokud situaci v brněnské obci nevyřeší církevní synod. Sejde se v polovině září.

SOUVISEJÍCÍPravoslavná církev kanonizuje oběti heydrichiády

Tajemník radnice Brno-střed Petr Štika ČTK potvrdil, že klíče od chrámu převzal. „Sepsali jsme záznam o převzetí klíčů a ty ponecháme v úschově do rozhodnutí posvátného synodu,“ řekl Štika. Dodal, že jednání na radnici skončilo po 18:00.

Policisté se po celý den snažili zprostředkovat dohodu, například v podobě výměny zámků a předání klíčů od chrámu do notářské či advokátní úschovy. Dlouho ale všechny pokusy o dohodu narážely na neústupnost jedné či druhé strany.

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

Na webu pravoslavné církevní obce se dnes objevila výzva, že „otec Jozef potřebuje pomoc“ a že chrám i farnost jsou v ohrožení. Na výzvu se kolem chrámu sešlo několik desítek lidí, z velké části šlo o rusky či ukrajinsky mluvící členy církevní obce. Mnozí se snažili diskutovat s policisty a přesvědčit je, že o chrámu by měla rozhodovat právě místní církevní obec, nikoliv biskup. Obávali se, že obec zůstane bez duchovního a kostel bude zavřený.

Situace kolem brněnské pravoslavné obce je dlouhodobě napjatá. Už loni byl Fejsak odvolán z funkce duchovního správce a ustanoven jen pomocným duchovním. Duchovním správcem se jmenoval biskup šumperský a vikář olomoucko-brněnské eparchie Izaiáš, vlastním jménem Igor Slaninka, což brněnská církevní obec kategoricky odmítá. „Nedělo se to v souladu s ústavou pravoslavné církve,“ řekl novinářům člen farní rady a tajemník duchovní obce Michal Dvořáček.

„Správa by měla zůstat v rukou našeho dlouholetého duchovního otce a správce farnosti,“ doplnil Dvořáček. Vladyka Izaiáš s novináři na místě hovořit nechtěl.

Policie podle mluvčího Bohumila Maláška přijela na základě oznámení o krádeži v kostele. Na místě zjistila, že jde spíše o občanskoprávní spor. „Působili jsme v roli jakéhosi mediátora, výsledkem několikahodinového jednání je kompromis, který dává naději na další možné jednání a řešení tohoto sporu,“ uvedl Malášek.

Farní rada si už dříve stěžovala, že se odvolání Fejsaka odehrálo bez konzultace či komunikace s ní nebo s věřícími. Biskup Izaiáš měl údajně dlouhodobě k práci Fejsaka výhrady, stejně tak Fejsak ale kritizoval Izaiáše.

„Kdo sleduje situaci a již déle než osmiměsíční agonii obětavých a milujících věřících a přátel naší farnosti za návrat duchovního správce brněnské obce v osobě otce prot. Jozefa Fejsaka na místo, které téměř 40 let poctivě zastával, velmi rychle pochopí, oč současnému vedení naší eparchie jde především,“ stojí v prohlášení na webu církevní obce.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 30. srpna 2021 Foto: Wikimedia Commons – Pravoslavný chrám svatého Václava v Brně

Exit mobile version