Pražané poprvé uvidí veslici reprezentující město na benátských regatách

Praha – Pražané na letošních Svatojánských slavnostech Navalis poprvé uvidí veslici reprezentující město na slavnostních benátských regatách. Loď byla vytvořena po vzoru benátských barokních lodí bissone. Na přídi lodi je dřevěná socha českého světce Jana Nepomuckého, jehož památce jsou slavnosti Navalis věnovány. Jan Nepomucký je rovněž jedním z patronů Benátek, a tak i pojítkem mezi tímto italským městem a českou metropolí. Součástí Svatojánských slavností je dnes kromě regaty historických veslic také třeba seskok parašutistů, mše nebo koncert.

Lodě typu bissone byly původně válečné. Později se používaly při slavnostech. V současnosti mohou lidé v Benátkách vidět bohatě zdobené kopie těchto veslic, které většinou vznikly ve 20. století. Od roku 2019 tam Prahu reprezentuje loď Bissona Praga Nepomuceno, která je nyní poprvé k vidění i na Vltavě v Praze.

SOUVISEJÍCÍ V Nepomuku si při jarní mši připomněli 630 let od umučení Jana Nepomuckého

Kromě sochy svatého Jana Nepomuckého loď zdobí erb Prahy, vyobrazení Malé Strany, Karlova mostu a Starého Města, symbol českých zemí Český lev či vyřezávané drapérie. Pod baldachýnem během Svatojánských slavností Navalis usedne dívka s hradební korunkou, která bude personifikací Prahy.

„V roce 2018 Prahu navštívily dvě lodě typu bissone – Cavalli a Geographia, které do té doby nikdy neopustily vody benátské laguny,“ sdělil Zdeněk Bergman, převozník pražský. „Součástí naší společné vize bylo vytvoření lodě symbolizující Prahu v Benátkách. V roce 2019 byla Bissona Praga Nepomuceno poprvé prezentována v Benátkách na slavnostní Regatě Storice, které se od té doby pravidelně účastní. Jejím domovem je benátská loděnice Arsenal,“ doplnil.

Svatojánské slavnosti Navalis dnes ve 14:30 začnou slavnostním zdobením koní a později se koná žehnání koním a jezdcům na Hradčanském náměstí. V 17:30 začne mše ve svatovítské katedrále, následovaná svatojánským procesím na Karlův most. Regata historických veslic začne v 19:45, doprovodí ji plavba otužilců a seskok parašutistů. Ve 20:30 se pak uskuteční koncert pod Karlovým mostem. Program najdou lidé na webu slavností.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 15. května 2024 Foto: Wikimedia Commons

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář