Pražská církevní škola asi skončí výuku odchodem většiny učitelů

Praha – Odchodem téměř celého pedagogického sboru může skončit školní rok v církevní základní Veselé škole v Praze 1. Arcibiskupství pražské, které školu zřizuje, se rozhodlo vybrat pro školu nového ředitele. Dosavadní vedení školy podle něj pochybilo při vedení administrativy. Učitelé a zástupci rodičů s tím ale nesouhlasí a požadují proto nyní, aby arcibiskupství škole umožnilo přeměnu na soukromou školu. Pokud jim odmítne vyjít vstříc, škole hrozí zánik. ČTK o tom informoval končící zástupce ředitelky školy David Válka.

Kvůli zásahům arcibiskupství do chodu školy a konkurzu na ředitele podalo dnes 37 učitelů školy výpověď, skončit by měli k 30. srpnu, řekl Válka. V pracovním poměru zůstávají tři vyučující, dodal. Dosavadní ředitelka Jana Válková se rozhodla rezignovat a ukončit svou práci ve škole k 30. červnu. Podobně se zachovali také dva zástupci ředitelky, kteří skončili dnes. Část rodičů zřejmě přehlásí své děti do jiných škol, doplnil zástupce rodičů Ondřej Beránek.

Rodiče vypsali petici za změnu zřizovatele, čímž by chtěli školu zachránit před zánikem. Podle Války ji podepsalo 662 lidí. „Vedení školy nabídlo převod zřizovatelských práv na zapsaný ústav Veselá škola – ZŠ a ZUŠ, která by zajistila kontinuální činnost školy, financování státem. Podmínkou záchrany je souhlas zřizovatele s převodem činností školy. Zástupci arcibiskupství se mají vyjádřit do 25. června 2019,“ uvedla Válková na webu školy.

Podle dřívějších vyjádření zřizovatele spravovalo vedení školy špatně administrativu. Dle zástupců dosavadního vedení školy, učitelů a rodičů dětí, které do ní chodí, ale zařízení za Válkové prosperovalo a patřilo mezi vyhledávané vzdělávací instituce. Ve zprávě ke své petici uvedli, že arcibiskupství v posledním roce svými zásahy ohrozilo stabilitu školy a referát pro církevní školství na arcibiskupství s nimi jednal neprofesionálně a arogantně.

Vedoucí referátu církevního školství arcibiskupství pražského Monika Vagenknechtová nechtěla na dotaz ČTK věc komentovat. „V tuto chvíli se k situaci nebudu vyjadřovat,“ sdělila. Kardinál Dominik Duka už dříve při vyhlášení konkurzu uvedl, že cílem arcibiskupství je vybrat takového ředitele či ředitelku, která zajistí kontinuitu školy v podobě, v jaké jsou na ni děti zvyklé, a bude komunikovat s arcibiskupstvím jako se zřizovatelem i s rodiči.

Konkurz se konal v úterý. Kdo v něm uspěl, zatím není známo. Podle Války se do něj přihlásilo pět lidí, z nichž tři postoupili do užšího výběru. Komise má rozhodnout do 2. července, řekl.

Veselá škola funguje jako základní a základní umělecká škola. Vznikla v roce 1990, od roku 1993 je zapsaná v rejstříku ministerstva a od roku 1995 ji zřizuje Arcibiskupství pražské. Válková byla první ředitelkou školy. Do ZŠ chodí 230 dětí a do ZUŠ 250.

Arcibiskupství odvolalo Válkovou z funkce ředitelky loni v červnu. Po protestech rodičů Duka rozhodnutí zrušil a dal vedení školy rok na nápravu údajných nedostatků při administrativní správě školy. Během aktuálního školního roku se pak ve škole vystřídala vizitační kontrola arcibiskupství a kontrola České školní inspekce. První z nich podle zástupců školy zopakovala stará administrativní pochybení, druhá doporučila některé nedostatky napravit, ale neshledala důvod doporučit odvolání ředitelky.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

Autor: ČTK  Foto: screenshot Google Maps

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář