Pražská židovská obec odsoudila lživé výroky Tomia Okamury o táboře v Letech

PRAHA – Pražská židovská obec následovala příkladu Muzea romské kultury a ohradila se proti výrokům, které pronesl v krátkém rozhovoru pro DVTV předseda krajně pravicové SPD Tomio Okamura.

Ten byl osloven moderátorkou Danielou Drtinovou v den vyhlášení prezidentských voleb, jenž připadl současně na mezinárodní Den památky obětí holocaustu (27.1.). V rozhovoru nejprve zmínil, že byl osloven „řadou židovských obětí z Osvětimi“, kteří prý nechápou, „proč v ČR stavíme na stejnou úroveň tábor v Letech jako vyhlazovací tábor v Osvětimi“, a pokračoval historicky lživým tvrzením, že cikánský tábor v Letech nebyl oplocen a lidé se tu mohli svobodně pohybovat.

Reklama

 

Židovská obec v Praze nyní na svém Facebooku zveřejnila prohlášení, v němž „odsuzuje výroky předsedy SPD Tomia Okamury“ a spolu s Muzeem romské kultury „důrazně vzývá k veřejné omluvě obětem nacisty iniciované perzekuce a genocidy za pošlapávání jejich památky“. Omluvu za překrucování informací by měl podle ŽOP Okamura směřovat také k historikům a dalším odborníkům, kteří se historii tábora v Letech věnují.

Když chtěl Tomio Okamura svá tvrzení o tom, že tábor v Letech nebyl ani oplocený, opřít o zdroje, uvedl, že čerpá z výroků bývalého prezidenta Václava Klause a také z knihy Tábor Lety: Fakta a mýty, který prý vydalo nakladatelství Academia. Jak ale upozornilo Muzeum romské kultury, žádná taková kniha neexistuje. Naopak o oplocení tábora existuje bezpočet svědectví a zachyceny jsou i na dobových fotografiích.

Pražská židovská obec nyní požaduje od Tomia Okamury omluvu obětem nacistické perzekuce, stejně jako Muzeum romské kultury. Tomio Okamura si však v současnosti léčí chřipku a k věci se nevyjadřuje.

 

Zdroj: ztis.cz     Foto: CC Search

 

Kategorie: Politika

3 Komentáře

 1. Byl tam asi dřevěný plot. To znamená, že se zřejmě odsud dalo utéct. Lety se určitě nedají srovnávat s velkými koncentráky. Kdo chce psa bíti, najde si hůl.

  Odpověď
  • Magda Hejdánková

   Lukáši, byla by to asi velká náhoda, ale nedá mi se nezeptat. Odkud pocházíte? Nejste ten „slavný“ Dorda ml., co tančil v Liberci v gaybaru u tyče? Tak dva roky zpátky. Modrý samet, modré lodičky atd.

   Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář