Pražské arcibiskupství plánuje prodat Jindřišskou věž za 100 mil Kč Praze

Praha – Pražské arcibiskupství dostalo souhlas z Vatikánu, aby mohlo prodat středověkou Jindřišskou věž v Praze hlavnímu městu. Novinářům to dnes řekl pražský arcibiskup Jan Graubner. Arcibiskupství podle něj čeká na další jednání pražského zastupitelstva, jestli prodej schválí. Arcibiskupství se podle Graubnera také rozhodlo prodat za 308 milionů korun hotel Clara Futura v Dolních Břežanech.

Peníze, které by těmito prodeji mělo arcibiskupství získat, by měly jít do církevního školství. V této oblasti má arcibiskupství v plánu především rekonstrukci Arcibiskupského gymnázia za 150 milionů korun a výstavba logopedické školy v Klecanech, jejíž náklady se odhadují na 400 milionů korun.

SOUVISEJÍCÍ Arcibiskupství jedná o prodeji Jindřišské věže především s Prahou

Arcibiskupství nabídlo Jindřiškou věž v centru města k prodeji koncem loňského roku, věž podle něj nemá význam pro věřící, je především turistickou památkou. Prodej je součástí zefektivnění hospodaření církve s výhledem na dobu, kdy přestane od státu dostávat příspěvek na svou činnost. Arcibiskupství věž nabízelo k prodeji původně za 75 milionů korun. Zájemců bylo hodně, arcibiskupství vyhodnotilo nabídku Prahy jako nejlepší. Cena, kterou nabídlo hlavní město, byla jedna z nejvyšších, řekl ČTK generální vikář pražského arcibiskupství Jan Balík.

Hotel Clara Futura v Dolních Břežanech vznikl přestavbou zámku, který byl téměř 300 let majetkem arcibiskupství pražského až do znárodnění. Po restitucích ho církev dostala zpět ve špatném stavu a za 250 milionů korun ho v letech 2015 až 2018 rekonstruovala. Provoz hotelu byl ztrátový. Podle informací z dnešní tiskové konference hotel kupuje od arcibiskupství současný nájemce, investiční fond Investika.

„S arcidiecézí spolupracuje na různých projektech a v objektu zůstala jediným solidním nájemcem i v těžších dobách během covidové pandemie. Prodejem komplexu jsou naplněna ustanovení z nájemní smlouvy a objekt bude i nadále sloužit jako butikový hotel obdobného typu. Obě strany se také dohodly na pokračování fungování místní kaple,“ uvedlo arcibiskupství.

Pražské arcibiskupství založilo v roce 2020 Nadaci sv. Ludmily. Pomocí příjmů z nadace financuje dva zmíněné projekty, rekonstrukci gymnázia a výstavbu logopedické školy. Ta má navázat na současnou logopedickou školu Don Bosco, která kapacitně nestačí. Výstavba nové školy by měla začít na jaře 2024. Arcibiskupství pražské zřizuje 14 škol a školských institucí. Vedle toho je v pražské arcidiecézi 17 školských zřízení jiných církevních zřizovatelů.

Katolická církev se plánováním investic připravuje na dobu, kdy od roku 2030 nebude dostávat příspěvek od státu na svoji činnost. Pražské arcibiskupství uvádí, že v roce 2030 bude pražská arcidiecéze na pokrytí hlavní činnosti, tedy na duchovní činnost, potřebovat půl miliardy korun. Nejméně takovou sumu si tedy musí vydělat, a to především z hospodářské činnosti, kterou doplní dary věřících a případné granty od státu či z dalších zdrojů.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 20. září 2023 Foto: Wikimedia Commons – Jindřišská věž

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář