Pražské arcidiecézi přibyl generální vikář na ekonomickou činnost

Praha – Pražská arcidiecéze má ode dneška dva generální vikáře. Pomocný biskup Zdenek Wasserbauer se bude zaobírat kněžstvem, duchovním životem arcidiecéze, zdravotnictvím a péčí o farnosti. Jan Balík bude odpovídat za ekonomickou a hospodářskou činnost arcidiecéze a charitu. Pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka rozdělil kompetence vikáře mezi dvě osoby proto, že v době ekonomické transformace církve narostla agenda generálního vikáře. Pražské arcibiskupství o tom informovalo na svém webu.

Církve a náboženské společnosti v Česku se po přijetí zákona o majetkovém vyrovnání státu a církví připravují na odluku, tedy na to, že po roce 2030 církve už nadále nebudou pobírat žádný státní příspěvek.

Podle Duky podobný model uspořádání arcibiskupství fungoval od doby Arnošta z Pardubic, tedy zhruba od poloviny 14. století, až do nedávné minulosti.

Generální vikář pražské arcidiecéze Wasserbauer se pomocným biskupem stal před dvěma lety, kdy ho jmenoval papež František. Generálním vikářem pražské arcidiecéze je od roku 2016.

Kanovník Metropolitní kapituly u sv. Víta v Praze Jan Balík se narodil v roce 1965. Po gymnáziu nastoupil na dvouletou vojenskou službu. Teologii studoval v Litoměřicích a na Katolické telogické fakultě UK. Na kněze byl vysvěcen v roce 1991. Jako kaplan začínal v Praze na Lhotce. Už jako jáhnovi mu byla svěřena pastorace mládeže v pražské arcidiecézi. V letech 2005 až 2011 byl farářem v Praze-Strašnicích. Loni v červenci se ke svým dalším funkcím stal farářem farnosti u katedrály svatého Víta, Václava a Vojtěcha a kustodem katedrály.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

 

Autor: ČTK  Datum: 17. ledna 2020  Foto: apha.cz

Tags: ,,,,

1 Komentář

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář