Pražský arcibiskup se postavil za Jana Pavla II., připustil ale jeho chyby

Praha – Pražský arcibiskup Jan Graubner se postavil za zesnulého papeže Jana Pavla II. Obvinění, že jako krakovský arcibiskup kryl sexuální zneužívání kněžími, neberou v potaz širší souvislosti, uvedl Graubner v prohlášení na webu České biskupské konference, které předsedá. Zmínil možné zapojení polské komunistické tajné policie. Graubner připustil, že Jan Pavel II. se mohl dopustit chyb, v dané době ale podle něj bylo jiné „společenské povědomí a obvyklé způsoby řešení problémů v otázce sexuálních deliktů“.

Polská televize TVN24 nedávno odvysílala reportáž, podle které Jan Pavel II. za svého působení ve funkci krakovského arcibiskupa věděl, že několik jemu podřízených kněží zneužívalo děti, a jejich činy se snažil zatajovat. Hovoří se v ní o třech kněžích, které Karol Wojtyla, pozdější svatý Jan Pavel II., v 70. letech přesouval mezi farnostmi, poslal do kláštera nebo do Rakouska, když byli obviněni ze zneužívání dětí. Polský Sejm v reakci na reportáž minulý týden schválil usnesení na obranu dobrého jména Jana Pavla II. Rezoluci, v níž se mluví o „ostudné mediální kampani“ nebo snahách „zkompromitovat největšího Poláka v dějinách“, předložila vládnoucí strana PiS.

SOUVISEJÍCÍJan Pavel II. podle reportáže TVN24 věděl o tom, že kněží zneužívají děti

Podle Graubnera jsou pokusy diskreditovat odkaz Jana Pavla II. tendenční a ahistorické. „Autoři tezí, které obviňují Karola Wojtylu, jako tehdejšího krakovského arcibiskupa, že kryl sexuální zneužívání ze strany kněží, neberou v potaz širší souvislosti, ale jako věrohodné zdroje nekriticky přijímají dokumenty vytvořené tajnou policií, což je zcela neakceptovatelné, zvláště pokud existují i jiné zprávy a studie, které jeho slova a činy zachycují jinak,“ napsal.

Hájit svatost Jana Pavla II. podle Graubnera neznamená tvrdit, že se nedopustil žádných chyb. „Ale musíme si uvědomit i to, že v té době platily nejen v Polsku jiné předpisy než dnes, jiné bylo i společenské povědomí a obvyklé způsoby řešení problémů v otázce sexuálních deliktů,“ uvedl.

Stejně jako v komunistickém Československu také v Polsku tajná policie pracovala na záměrném a trvalém poškozování církve a vytvářela nepravdivé informace, jejichž cílem bylo diskreditovat a likvidovat církevní představitele, napsal pražský arcibiskup. Na nynějších útocích na Jana Pavla II. se podle něj podílejí také bývalí polští komunističtí představitelé. „Tento politický boj, který se rozehrál v sousedním Polsku, je útokem i na naši svobodu a měli bychom ho jednoznačně odmítnout a postavit se za odkaz svatého polského papeže, který se významně zasloužil o pád komunistické diktatury v zemích střední a východní Evropy,“ uzavřel.

Pontifikát papeže Jana Pavla II. trval víc než čtvrtstoletí, zemřel v dubnu 2005 ve věku 84 let. Svět ho znal jako obhájce práv slabých a utiskovaných, nedějí byl za komunismu pro rodné Polsko. Ostré kontroverze však vyvolávaly jeho silně konzervativní názory na homosexualitu, eutanazii, antikoncepci, potraty či boj proti nemoci AIDS.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 16. března 2023 Foto: Wikimedia Commons – Jan Pavel II.

Tags: ,,,

1 Komentář

  1. Jak jsem již zmínil, církev dělá své PR většinou opravdu špatně. Toto vypadá na další složitý skandál, který ŘKC v ČR řeší zase tím nejhorším možným způsobem.
    Snaží se hájit papeže (který měl jistě veliké zásluhy o pád komunizmu) tak, že vlastně tehdejší způsoby, předpisy a zažité metody jednání se sexuálním zneužíváním kněží nebyly selháním jednotlivců, ale prostě legitimním postupem.
    A vzbuzovat pocity politického ohrožení svobody, pokud to někdo chce řešit.

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář