Před osmi lety opustil Benedikt XVI. úřad papeže

28. února uběhlo již osm let ode dne, kdy poslední únorový den roku 2013 opustil úřad papeže Benedikt XVI. Začalo tak období „sede vacante“ – uprázdnění Apoštolského stolce, které trvalo až do zvolení papeže Františka v březnu 2013.

Poslední den své služby se Benedikt XVI. setkal s kardinály, v podvečer se rozloučil s Vatikánem a v Římě se na rozloučenou rozezněly zvony. Po rezignaci se Benedikt XVI. uchýlil do své letní rezidence v Castel Gandolfo odkud se později přesunul do kláštera ve Vatikánu. V současnosti je emeritním papežem bez formálních povinností.

Benedikt XVI. svou rezignaci oznámil 11. února 2013. Stal se tak prvním papežem po více než 700 letech, který se vzdal svého úřadu. V latinském projevu kardinálům na veřejné konzistoři řekl, že tento krok dlouho zvažoval. Zároveň uvedl, že cítí tíhu stáří a že mu na řádné vykonávání úřadu nezůstávají síly. Ve funkci ho nahradil 13. března 2013 argentinský kardinál Jorge Bergoglio, který si vybral jméno František.

Papež Benedikt XVI. svůj krok označil za „rozhodnutí velké důležitosti pro život církve“ a uvedl, že si je vědom jeho závažnosti. Podle Kodexu kanonického práva může papež svůj úřad dobrovolně opustit, pokud je to jeho svobodné rozhodnutí, které řádně ohlásí. Jeho krok nepodléhá žádnému dalšímu schvalování. Naposledy svůj úřad během života opustil papež ještě ve středověku, svou dobrovolnou rezignaci nabídl Celestýn V. v roce 1294.

O rozhodnutí papeže tehdy nevěděli ani nejbližší spolupracovníci. „Svatosti, milovaný a ctěný nástupce sv. Petra, jako blesk z čistého nebe zazněla touto aulou vaše šokující zpráva. Vyslechli jsme si ji s pocitem ztráty jako něco neuvěřitelného,“ reagoval na konzistoři kardinál Angelo Sodano, tehdejší děkan Kolegia kardinálů. Na Svatopetrském náměstí se během dne i dalších dní shromážďovaly davy lidí, rozhodnutí vyvolalo desítky různých reakcí u světových politiků a představitelů církví.Konkláve, které za jeho nástupce zvolilo papeže Františka, se Benedikt XVI.nezúčastnil.

Benedikt XVI. se stal papežem 19. dubna 2005, po smrti svého předchůdce Jana Pavla II.Do úřadu nastupoval ve svých 78 letech. Stal se tehdy nejstarším papežem za posledních 275 let. V čele katolické církve byl téměř osm let.

Autor: cirkev.cz Datum: 1. února 2021 Foto: Wikimedia Commons – Benedikt XVI.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář