Představitelé církve po celém světě vyjadřují znepokojení nad izraelským plánem připojit části Západního břehu

Církevní představitelé z celého světa vyjadřují vážné znepokojení nad plánem izraelské vlády připojit části okupovaného Západního břehu.

Arcibiskup Justin Welby a kardinál Vincent Nichols z Westminsteru zveřejnili dne 12. června „Společné prohlášení o anexi“, které bylo doručeno jak izraelskému velvyslanci, tak britskému předsedovi vlády. Welby a Nichols vyjádřili nesouhlas s jakýmkoli krokem vlády Izraele, který by po 1. červenci 2020 anektoval území Západního břehu Jordánu.

Welby a Nichols „podporují základní právo izraelských občanů žít v míru a bezpečí, ale tyto vyhlídky lze zajistit pouze vyjednáváním.“ Zdůraznili, že je nezbytné, aby Izraelci i Palestinci mohli žít bez násilí nebo hrozby násilí ze strany různých ozbrojených skupin.

„Stále věříme, že vyjednávání je jediný způsob, jak zajistit skutečné řešení pro dva státy ve Svaté zemi.“Katoličtí a anglikánští biskupové jsou přesvědčeni, že všichni máme odpovědnost za prosazování řešení ve dvou státech a budou se snažit zabránit anexi, zejména tím, že v této otázce budou apelovat na vládu Spojeného království.

„Připojení by znamenalo překročení Rubikonu a neodvolatelně by poškodilo vyhlídky na řešení otázky dvou států,“ vyhlásili britští náboženští představitelé.

Patriarchové a představitelé církví v Jeruzalémě také sledují se znepokojením jednostranné plány jako překážku jakékoli mírové dohody. „V důsledku stagnace mírového procesu na Blízkém východě mezi Izraelci a Palestinci vyvolává řada plánů, aby Izrael jednostranně připojil půdu na Západním břehu Jordánu, podporovanou zejména pravicovými frakcemi, vážné otázky o možnosti jakékoli mírové dohodě o ukončení desetiletí dlouhého konfliktu,“ uvádí se ve vyhlášení.

Biskupská konference norské církve v prohlášení uvedla, že Bůh nás volá, abychom společně vytvářeli mír a přispívali ke spravedlnosti pro všechny lidi. „Společně s církvemi po celém světě se obáváme, že anexe zničí příležitost k míru a spravedlnosti pro Izraelce i Palestince,“ uvádí se v prohlášení zveřejněném dne 18. května.

Kanadská anglikánská církev zaslala 23. května kanadskému ministerstvu zahraničí dopis, v němž vyjádřila velké znepokojení nad kanadským mlčením ohledně plánů současné koaliční vlády Izraele na připojení významné části okupovaných palestinských území.

„Tyto plány představují závažné porušení kanadského a mezinárodního práva, konkrétně článku 147 Ženevské úmluvy, zakazující přisvojení majetku,“ píše se v dopise. „Toto ticho kanadské vlády je záhadné s ohledem na nedávné hlasování v OSN potvrzující právo palestinského lidu na sebeurčení.“

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

 

-red-   Datum: 19. června 2020  Foto: WIkimedia Commons – Jeruzalém

 

Tags: ,,

1 Komentář

  1. Osobně jsem také znepokojen…nechci soudit, vím o Izraeli jen relativně málo. Připadá mi návrh anexe nedomyšlený z dlouhodobého hlediska. Mluvil jsem o tom s jedním přítelem, který se také o Izrael zajímá a mnoho o něm ví. Jeho odpověď na mou otázku, jak budou řešit Izraelští židé situaci, kdy se stávají v Izraeli pomalu menšinou, byla: Pán přijde.
    To se mi zdá jako jediná smysluplná odpověď… jinak jde zřejmě o velmi dlouhodobě nevýhodný a nebezpečný experiment. Snad to v Izraeli i v USA vědí a jen tak blufují. Ovšem p. Trump je podle mne schopný pro krátkodobý zisk úplně všeho a zahraniční politice a situaci jinde nerozumí.

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář