Představitelé církví kritizují plán pro řešení krize na Blízkém východě mezi Izraelem a Palestinou

Ženeva/Jeruzalém – Církve po celém světě zveřejňují své oficiální reakce na návrh amerického prezidenta Trumpa a izraelského premiéra Netanjahua na rozdělení Palestiny a Izraele. Dne 30. ledna vydali patriarchové a představitelé církví Svaté země prohlášení o návrhu, nyní známém jako Dohoda století.

Patriarchové a představitelé církví Svaté země potvrdili touhu po dosažení spravedlivého a komplexního míru na Blízkém východě založeném na mezinárodní legitimitě a příslušných rezolucích OSN a způsobem, který zaručuje bezpečnost, mír, svobodu a důstojnost všem národům regionu.

„Americký mírový plán, který byl oznámen v Bílém domě za přítomnosti Izraelců a za nepřítomnosti Palestinců, nás vede k tomu, abychom požádali americkou administrativu i mezinárodní společenství, aby stavěli na vizi dvou států a rozvíjeli ji v souladu s mezinárodní legitimitou,“ uvádí se v prohlášení zveřejněném na stránce Světové rady církví.

Představitelé církví požadují, aby do procesu byli zapojeni také zástupci palestinské samosprávy a aby byly uspokojeny také jejich požadavky v rámci „komplexního a trvalého mírového plánu.“

Generální tajemník Světové rady církví pro Blízký východ, dr. Souraya Bechealany ve svém stanovisku také kritizoval „dohodu století“. „Od roku 1948 palestinský lid krvácí a Blízký východ je ochromen pod tíhou konfliktů a válek,“ řekl Bechealany.

Představitelé United Church of Christ zveřejnili prohlášení, v němž vyjádřili vážné znepokojení. „Tento návrh nepovažujeme za realistický nebo spravedlivý,“ píše se v prohlášení. „Obáváme se, že by to mělo zničující a škodlivé účinky na palestinská práva.“

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

 

-red-  Datum: 7. února 2020  Foto: Wikimedia Commons -Jeruzalém

Tags: ,,

1 Komentář

  1. Je podivuhodné, že vůbec někdo chce do tohoto „plánu“ zapojit Palestinu.Do dnešního dne nemá Izrael ani ústavu, která měla být hotová již v roce 1948 a porušil tím tedy a porušuje tím mezinárodní dohody. Ale to není jediná dohoda, kterou Izrael porušuje, porušuje i dohody s jediným Bohem a to tím, že zavrhli a zavrhují Ježíše jako falešného.

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář