Přehlídka Paschalia Olomucensia připomene oběti komunismu, nabídne i čtení Bible

Olomouc – Výstavu v křížové chodbě kostela sv. Michala o obětech komunismu, připomenutí příběhu Čechoslováka Štefana Mazáka nebo 205. výročí jmenování Rudolfa Jana olomouckým arcibiskupem přinese letošní ročník přehlídky Paschalia Olomucensia. Festival již 12 let připomíná Olomoučanům nejdůležitější křesťanské svátky různými kulturními akcemi. Součástí přehlídky bude i letos čtyřiadvacetihodinové čtení Bible, uskuteční se v pondělí v kaple svatého Jeronýma na olomoucké radnici, uvedli pořadatelé na stránkách akce.

Významné jubileum od jmenování arcibiskupa Rudolfa Jana, který tuto funkci zastával v letech 1819 až 1831, si bude moci veřejnost připomenout již tuto neděli v katedrále sv. Václava v Olomouci. Akce se zároveň uskuteční u hrobky u Kapucínů ve Vídni, uvedli pořadatelé.

SOUVISEJÍCÍ Želivský klášter má nově uspořádanou knihovnu, historický mobiliář byl zničený

Přehlídka letos nabízí také dvě výstavy, první z nich v prostorách Envelopy Office Center nabízí zapomenutý příběh Čechoslováka Štefana Mazáka, který před životem v komunistickém Československu zvolil život ve svobodné zemi, v USA. „Štefan Mazák prošel tvrdým vojenským výcvikem, který spolu se svým morálním postojem uplatnil nejen během tajné operace v Kongu, kdy při evakuaci zraněných misionářů z odlehlé vesnice zachránil celou svou jednotku. Po vypuknutí konfliktu ve Vietnamu bojoval jako příslušník amerických speciálních sil po boku jihovietnamských jednotek proti vojákům komunistického severního Vietnamu, kde zahynul,“ uvedli organizátoři přehlídky.

V dubnu si budou moci prostřednictvím výstavy v křížové chodbě kostela sv. Michala připomenout zájemci oběti komunismu. Výstava odkáže na 75. výročí vydání pastýřského listu Hlas československých biskupů a ordinářů věřícím v hodině velké zkoušky, který byl zřejmě jedním z posledních kroků k zahájení velkého pronásledování katolické církve komunisty.

Tradiční součástí přehlídky je také čtyřiadvacetihodinové čtení bible, uskuteční se v pondělí od 17:00. „Jedná se o projekt, který má svůj počátek v Římě, a kterým se inspirovali i organizátoři projektu Paschalia Olomucensia před 12 lety,“ uvedl pořadatel akce Josef Kořenek. Samotnému čtení bude v prostorách olomoucké radnice předcházet zahájení výstavy společenství Vstaň a Choď, které sdružuje a duchovně doprovází lidi s tělesným handicapem. Do čtení textů se může stejně jako v předchozích letech zapojit každý zájemce, který se přihlásí na webových stránkách akce, dodali pořadatelé.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 23. března 2024 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář