Prezident ICC mluvil o probuzení na komunistické Kubě

Havana – Kuba má složitou historii, ale poté, co úřadům se pod hrozbou perzekuce podařilo vyhnat z kostelů mnoho vlažných křesťanů, tak zůstali jen ti nejvěrnější, kteří byli ochotní pro Krista riskovat všechno. V důsledku toho se evangelium rozšířilo po celé zemi a lidé si našli svou cestu k Bohu.

Prezident organizace International Christian Concern ve videu zveřejněném na YouTube mluvil o probuzení, která zasáhlo tento komunistický ostrov.

„Strávil jsem hodně času na Kubě a miluji zdejší církev. Je to nesmírně živá a Duchem svatým pomazaná církev. Byl jsem tak zvědavý, až jsem se konečně setkal s někým, kdo mi vyprávěl o duchovní historii na Kubě. Celé to začalo na konci 50. let,“ řekl v úvodu Jeff King. 

Popsal jak se Castro nejprve snažil získat církev na svou stranu a ujistil představitele denominací, aby si nedělali starosti o svou budoucnost. Jakmile však přišel k moci. začal pastory věznit nebo je nechal popravit. 

„A kteří zůstali, nebyli nějak super charismatičtí, super výkonný nebo super komunikativní. Tolik pastorů muselo čelit situaci, kdy obrazně a někdy i doslova měli pistoli u hlavy. A zeptali se jich: „Opravdu chceš být pastorem?“ A mnoho jich odpovědělo: „Myslím, že potřebuji lepší povolání.“ Takže zase mnoho pastorů skončilo.“

Takže podle Kinga zůstali jen ti, kteří byli věrní a modlili se. Mnoho z nich nemělo srdce nechat věřící bez kazatele Božího slova, což v praxi znamenalo, že pastoři i církev čelili perzekuci. Křesťané se sjednotili a modlili se k Bohu a prosili za vedení a pomoc. Celé toto nelehké období nakonec zabralo dlouhých čtyřicet let.

„V roce 1989 celá země exploduje hladem po Bohu. A pastoři měli jen malé a obyčejné domácí sbory, vlastně to byly jen povětšinou chatrče. Lidé se dostavili, aby se dostali do těchto sborů. A pastoři museli dávat vstupenky a byl daný časový limit a v určitém okamžiku jste museli odejít,“ popsal situaci, ke které došlo počátkem devadesátých let.

Vlnu probuzení i přes vyhrůžky komunistická vláda nedokázala zastavit a Bůh všude dělal zázraky. Denominace, které měla v roce 1989 15 000 věřících, o 17 let později navštěvovalo 350 000 lidí.

King na závěr vyzval církev, aby se modlila a věřící povzbudil, že to, co Bůh dělá na Kubě, může vykonat i v dalších zemích světa.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 3. července 2020 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,,

1 Komentář

  1. „A kteří zůstali, nebyli nějak super charismatičtí, super výkonný nebo super komunikativní“. Moderní církev ale potřebuje vlažné křesťany a proto používá „vlažné“ kněze jako Todda Whita atd…

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář