Prezident Jižních baptistů odsoudil přirovnání Kamaly Harrisové k Jezabel

Většina baptistů ve Spojených státech se, pokud jde o politické preference, tradičně hlásí k republikánské straně. Proto je pochopitelné, že někteří těžko nesou fakt, že do čela státu se dostali členové vítězné demokratické strany. Jedním z nich je první žena v pozici viceprezidentky – Kamala Harrisová.

To, že baptisté kriticky vnímají změnu v Bílém domě, ale podle prezidenta největší protestantské denominace nemůže svádět k tomu, aby přirovnávali Harrisovou k starozákonní postavě královny Jezabel, která proslula svou modloslužbou a sváděla Izrael ke uctívání cizích bohů.  

 

J. D. Greear v úterý ve svém statusu kritizoval přirovnání viceprezidentky Kamaly Harrisové k Jezabel a připomenul, že obdobná nevhodná slova vzbuzují také smutný rasistický podtext. Podle prezidenta SBC může nastat čas na kritiku kroků prezidentské administrativy, ale nemělo by to nikdy přejít do osobní roviny a připomenul slova Bible, že Bůh od věřících žádá, aby se modlili za ty v moci postavené. 

„Mluvme jasně a směle o spravedlnosti, ale způsobem, který ctí to, co Písmo říká o respektu k našim politickým představitelům. Nesnažme se změnit jeden hřích za pomoci jiného hříchu,“ napsal Greear, čímž jasně odsoudil podobná přirovnání a označil je za neakceptovatelná mezi lidmi, hlásícími se ke Kristu.  

Podle portálu Relevant to byla reakce na několik vlivných baptistických pastorů, kteří kritizovali Kamalu Harrisovou. Pastor Tom Bucke z baptistického sboru v Lindale v Texasu krátce po inauguraci označil Harrisovou za „Jezabel“. Ještě před inaugurací pastor Steve Swofford z Rockwallu v Texasu ve svém nedělním kázání řekl, že v případě nově jmenované viceprezidentky se jedná o „Jezabel Harrisovou.“

Přirovnání k duchu Jezabel se někdy objeví i mezi křesťany v České republice při označení osoby nebo teologie, která se snaží svést vyvolené Boží děti z cesty spásy. Ale v případě Spojených států podle portálu Relevant nese toto označení také rasistickou konotaci, když se v minulosti tímto slovem označovaly afroamerické ženy. Zatímco původní biblická Jezabel je ve Starém zákoně vylíčena jako zlá a hříšná královna, kniha Zjevení hovoří o duchu Jezabel, který svádí Boží služebníky k páchání sexuálních hříchů. V USA byl tento termín spojován s ospravedlňováním bílých otrokářů, kteří znásilňovali své černé otrokyně.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 6. únor 2021 Foto: Wikimedia Commons – Kamala Harris

Tags: ,,,,,,

1 Komentář

  1. Karel Krejčí

    Je zarážející, jak je stále navzájem propojována politika a víra v Boha. Pokud budeme schopni si přiznat, že toto spojení nemůže opravdu fungovat ani z jedné strany, tak proč? Je to viditelně oblíbené klišé, které si vytvářejí příznivci obou táborů, pro podporu svých postojů a názorů. Písmo je používáno jako rukojmí pro potvrzení pravdy. Kdo, opravdu kdo, má snahu a odvahu hlásat Pravdu, aniž by nebyl někde v podtextu skryt nějaký světský zisk?

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář