Prezident Macron na setkání s katolíky

Paříž – K bezprecedentnímu setkání prezidenta Macrona s představiteli katolické církve došlo včera večer v proslulé Collège de Bernardins. Zúčastnili se ho biskupové, ale také představitelé různých katolických prostředí, celkem přes 400 osob.

Událost se inspirovala setkáními francouzské hlavy státu s židovskými představiteli, která se konají pravidelně každý rok. V dějinách složitých vztahů republiky a církve však nemá obdobu. Vzájemné vztahy byly v poslední době hluboce poznamenány postojem prezidenta Françoise Hollanda, který přistupoval ke katolickým kruhům s neskrývanou arogancí, zejména v kontextu právní redefinice manželství a rodiny.

Bezprostředním kontextem včerejšího setkání byla heroická smrt francouzského policisty, který obětoval život výměnou za ženu drženou jako rukojmí islamistickým teroristou. Prezident Macron se vrátil k tomuto gestu ve svém projevu, když uvedl, že podplukovník Arnaud Beltrame čerpal inspiraci z katolické víry.

Ve více než hodinovém vystoupení francouzského prezidenta zaznělo mnoho smířlivých slov. Hovořil o pozitivní roli církve a její inspirativnosti rovněž pro nevěřící, či o obětavé službě nejpotřebnějším. Macron povzbuzoval katolíky k větší angažovanosti v politice a k lepšímu informování o tom, jak se angažují. Ozval se však i jiný tón: prezident výrazně uvedl, že katolíci nemohou nic rozkazovat, nýbrž pouze žádat. Podle deníku La Croix šlo o jemný náznak toho, že prezident může očekávání francouzských katolíků zklamat.

 

Zdroj: Radio Vaticana Foto: Wikimedia Commons, Emmanuel Macron

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář