Prezident Trump podepsal návrh zákona na podporu náboženských menšin v Sýrii a Iráku

Washington – Prezident Donald Trump podepsal návrh zákona, který by měl podpořit křesťany a další utlačované náboženské menšiny na území Iráku a Sýrie.

„Doufáme, že tento krok bude znamenat zahájení trvalé a jasné pomoci menšinám v nesnázích a že uvidíme důraz na opravdovou spravedlnost a odpovědnost za to, co se děje,“ uvedl Bashar Warda, katolický arcibiskup z iráckého Erbílu. Jeho arcidiecéze je zodpovědná za pomoc tisícům křesťanů vysídlených v Kurdistánu.

Zákon pověřuje americkou vládu k financování neziskových, nevládních organizací a charit, které na území Iráku a Sýrie poskytují humanitární pomoc teroristy pronásledovaným křesťanům a dalším náboženským menšinám. Nový zákon také zavazuje americkou vládu řešit humanitární potřeby, které by mohly perzekuované komunity hnát pryč z jejich zemí navzdory tomu, že pevnosti Islámského státu byly úspěšně dobyty. Spojené státy se rovněž intenzivněji zaměří na vyšetřování teroristických činů bojovníků Islámského státu.

Bashar Warda byl jedním z mnoha náboženských představitelů pozvaných do Oválné pracovny k slavnostnímu podpisu. Stál hned vedle Donalda Trumpa a obdržel od něj pero, kterým prezident zákon podepsal. „Musím říct, že ho považuji za velmi příjemného a přátelského,“ uvedl na adresu amerického prezidenta. „Řekl jsem mu: Pane prezidente, potřebujeme tento zákon co nejdříve uvést v platnost, a já vím, že to dokážete, protože jste mužem, který uvádí věci do pohybu,“ řekl Warda a dodal, že ho prezident ujistil o své snaze zavést potřebné změny co nejdříve.

Návrh zákona znovu oprášil republikán Chris Smith, známý obhájce náboženské svobody, v lednu 2017 poté, co jej neschválilo předchozí složení Kongresu. V říjnu úspěšně prošel Senátem a v listopadu Sněmovnou reprezentantů. „Trumpova administrativa pracuje na tom, aby pomohla těm, na které se zaměřil ISIS při své genocidě, a tento nový zákon poskytne další podporu pomáhajícím skupinám, včetně těch náboženských,“ uvedl konzervativní evangelikální aktivista Tony Perkins, který je členem Americké komise pro náboženskou svobodu ve světě. „Až donedávna tyto skupiny fungovaly téměř výhradně díky soukromým darům. V zimě, kdy bují nemoci, jsou dokonce i základní potřeby, jako jídlo, přikrývky nebo léky, vzácností,“ doplnil.

Jednou ze skupin pomáhajících na území Iráku je katolická organizace Knights of Columbus, která od roku 2014 poskytla více než 20 milionů dolarů na podporu křesťanů a náboženských menšin v Iráku a Sýrii. „Dnes podepsaný zákon nám připomíná dřívější americké snahy pomoci obětem genocidy – před sto lety křesťanským komunitám ohrožovaným Osmany a následně židovským přeživším holokaustu,“ uvedl Carl Anderson, ředitel Knights of Columbus.

Od vzestupu Islámského státu v roce 2014 americká vláda čelila kritice, že se dostatečně nestará o to, aby poskytla přímou podporu církvím a ostatním zodpovědným za poskytování pomoci vysídleným komunitám.

Ačkoliv Pence minulý podzim slíbil, že se přístup americké vlády změní, Warda v červnu vyjádřil své znepokojení, že se pomoc k pronásledovaným iráckým křesťanům nedostává. Nyní se podle Wardy situace zlepšila. „Od srpna došlo k důležitým změnám,“ uvedl. „Pomoc se začala přesouvat do postižených měst a lidé začínají vidět rozdíl,“ doplnil Warda.

Podle dostupných informací počet iráckých křesťanů klesl z 1,5 milionu v roce 2003 na dnešních 200 tisíc. Ačkoliv se mnoho iráckých křesťanů mohlo vrátit do svých vesnic, mnozí zůstávají v Erbílu a dalších oblastech, protože jejich domovy byly zničeny. Křesťané z Mosulu se podle Wardy bojí vrátit domů, protože mají strach, že by jiná džihádistická skupina mohla opakovat teror islámského státu.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi podílet?

 

Kristýna Gillíková  Zdroj: The Christian Post  Foto: Wikimedia Commons, Bilý dům, ilustrační

Tags:

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář