Při mši v Ostravě hořelo 18 svíček,za všechny oběti střelce z FF UK i za něj

Ostrava – Několik stovek lidí v sobotu na zádušní mši v Katedrále Božského Spasitele v centru Ostravy uctilo památku obětí čtvrteční střelby v budově pražské filozofické fakulty, při které útočník zabil 14 lidí a 25 zranil. Bohoslužbu vedl biskup Ostravsko-opavské diecéze Martin David. Na úvod nechal studenty ostravských vysokých škol zapálit 18 svící za oběti z univerzitní budovy na pražském Starém Městě, ale také za muže a jeho dvouměsíční dítě zastřelené v polovině prosince v Klánovickém lese a za otce útočníka, kterého našli policisté mrtvého v domě na Kladensku. Poslední svíce hořela za střelce, jenž nakonec obrátil zbraň proti sobě.

„Nechali jsme zapálit 18 svící. Za všechny tragické oběti posledních dnů,“ řekl biskup. „Je to modlitba. Modlíme se za všechny tyto zbytečně zmařené životy. Bohu svěřujeme všech 18 zemřelých,“ vysvětlil mluvčí diecéze Ondřej Elbel.

SOUVISEJÍCÍ – Před zlem nestačí zavírat oči, musíme se proti němu umět postavit, řekl Graubner

Biskup v katedrále přivítal i několik představitelů veřejné správy. Na mši dorazili bývalý i současný primátor Ostravy Tomáš Macura a Jan Dohnal, náměstek moravskoslezského hejtmana Lukáš Curylo či rektor Ostravské univerzity Petr Kopecký. „Společnou modlitbou můžeme být nablízku lidem, kteří prožívají neuvěřitelnou bolest nad ztrátou svých blízkých,“ řekl biskup.

Během promluvy k věřícím David vzpomenul i okamžiky tragické střelby, který se před lety v budově polikliniky Fakultní nemocnice Ostrava stala před lety. Tehdy střelec zabil sedm lidí a dalších několik zranil. „Nyní požíváme chvíle tragédie podobné té, kterou jsme tady v Ostravě prožívali před čtyřmi lety. To jsou chvíle, kdy se jen těžce hledají slova,“ řekl.

Připomenul, že pražská tragédie se stala během vrcholícího adventu, který má být časem očekávání a radosti. „Místo toho naši společnost uvrhl do stavu bolesti. Jakési bezedné temnoty,“ řekl.

Vláda na sobotu vyhlásila den státního smutku a bohoslužby jako ostravská se konaly po celé zemi. Na pořádání ostravské mše se diecéze dohodla s představiteli Ostravy a organizátory akce Ostravské Vánoce. Původně měl biskup s vánočním poselstvím vystoupit v místě hlavních vánočních trhů. Dnešní program trhů ale pořadatelé zrušili a vyzvali zájemce, aby přišli na mši.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 24. prosince 2023 Foto: Pixabay – ilustrační

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář