Při příležitosti 30. výročí pádu Berlínské zdi žádají biskupové EU obnovený proces dialogu

Při příležitosti 30. výročí pádu Berlínské zdi vyzývají biskupové EU všechny Evropany, aby spolupracovali na svobodné a sjednocené Evropě skrze obnovený proces dialogu sloužícího pro společnou budoucnost v míru. Místopředseda COMECE Mons. Overbeck dodává, že se jedná o výzvu pro všechny obyvatele Evropy ke spolupráci v solidaritě, informuje portál cirkev.cz.

Toto prohlášení bylo přijato Shromážděním COMECE, složeným z biskupských delegátů biskupů Evropské unie, které se konalo v Bruselu ve dnech 23. – 25. října 2019.

Pád Berlínské zdi (9. listopadu 1989) biskupové označili jako „jednu z nejdůležitějších událostí evropských dějin za poslední desetiletí“. Tato událost byla vedena nadějí a očekáváními lepší budoucnosti, která Evropě umožní konečně „dýchat dvěma plícemi“ – východem a západem – a prohloubit tak svůj vlastní integrační proces. Biskupové EU ve svém prohlášení zdůrazňují prorocký rozměr pádu Berlínské zdi.

Není to jen oslava historické události, ale také velké ponaučení pro celé lidstvo, protože „výstavba zdí mezi lidmi není nikdy řešením a vybízí nás k úsilí o lepší a integrovanější Evropu“. Mons.

Franz-Josef Overbeck, víceprezident COMECE, dodává: „V dobách zesíleného nacionalismu nám pád Berlínské zdi živě, a nejen Němcům, připomíná hodnotu svobody a význam EU jako projektu míru.“

Biskupové EU vyzývají, „aby Evropané společně usilovali o svobodnou a sjednocenou Evropu skrze obnovený proces dialogu mezi všemi mentalitami a kulturami s respektem k našim odlišným dějinným zkušenostem.“

„Vybízíme všechny k modlitbě před Bohem, Pánem dějin, aby nám pomohl cele se oddat Evropě, kterou vede Duch Svatý – počátek a základ naděje, pramen a síla nového odhodlání sloužit hodnotám, na kterých je Evropa postavena: spravedlnosti, svobodě a míru,“ stojí v závěru prohlášení biskupů.

 

Autor: cirkev.cz  Datum: 9. listopadu 2019  Foto: Wikipedie 

Tags: ,,,,

2 Komentáře

  1. Cele se oddat Evropě nebo mysleli EU? To je tedy síla. Co takhle cele se oddat vědeckému učení Karla Marxe a Bedřicha Engelse.

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář