Útočník v Hamburku u svědků Jehovových zabil sedm lidí a dalších osm zranil

Hamburk – Při útoku v modlitebně svědků Jehovových v severoněmeckém Hamburku zabil útočník ve čtvrtek večer sedm lidí včetně nenarozeného dítěte, nakonec spáchal sebevraždu. Dnes to na tiskové konferenci řekl hamburský senátor pro vnitřní záležitosti Andy Grote, jehož funkce odpovídá regionálnímu ministrovi vnitra. Policie uvdla, že zraněno bylo osm lidí, čtyři jsou ve vážném stavu. Rychlý policejní zásah podle Groteho zabránil dalším obětem, i když situace byla nepřehledná. Motivem nebyl terorismus, vyloučeny ale nejsou psychické problémy útočníka, 35letého muže z Bavorska.

Kancléř Olaf Scholz událost na twitteru označil za brutální násilný čin a vyjádřil podporu pozůstalým i záchranářům zasahujícím na místě činu. Svědkové Jehovovi v prohlášení uvedli, že jsou hluboce zarmouceni.

SOUVISEJÍCÍRusko porušuje práva svědků Jehovových, rozhodl soud ve Štrasburku

„Mezi mrtvými bylo nenarozené dítě v sedmém měsíci vývoje,“ řekl Grote. Plod byl podle policie ženského pohlaví, jeho matka útok přežila. Dalšími zabitými jsou čtyři muži a dvě ženy ve věku 33 až 60 let. Zranění utrpělo šest mužů a dvě ženy. Mezi zraněnými byl jeden občan Ugandy a jeden Ukrajiny, ostatní byli Němci.

Jako útočníka označila policie 35letého Philippa F., který se do Hamburku přistěhoval z Bavorska. Od loňského prosince je veden jako držitel zbraně, konkrétně poloautomatické pistole. Ještě v únoru u něj policie v rámci namátkové kontroly zjišťovala, zda plní potřebné podmínky pro držení zbraně. Při kontrole spolupracoval a nevykazoval žádné psychické problémy, které ale nyní vyšetřovatelé nevyloučili.

Policie v lednu obdržela kvůli střelcově zbrojnímu průkazu anonym, podle kterého byl Philipp F. psychicky nemocný, odmítal se léčit a nenáviděl náboženské skupiny.

O útoku střelnou zbraní policisté, zástupci města a prokuratura hovořili jako o činu v zuřivosti. Motiv nicméně znám není, vyloučen je ale terorismus a politické pozadí. Policie uvedla, že ke svědkům Jehovovým jako bývalý člen choval značnou nenávist. Zda si oběti vybíral náhodně, nebo cíleně, policie zatím neví, uvedla ale, že to nebyli střelcovi příbuzní.

Zásah Grote označil za velmi rychlý, ačkoli situace byla značně nepřehledná. „Hladký a rychlý zásah zabránil většímu počtu obětí,“ řekl. Na místě bylo do několika minut i zásahové komando. Před policisty se útočník uchýlil do patra, kde podle všeho spáchal sebevraždu. Policie z budovy vyvedla 20 lidí, kteří útok přečkali bez zranění.

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

Rozsah útoku v modlitebně označila policie za značný. Střelec měl u sebe 20 zásobníků po 15 střelách. V době příjezdu policie bylo devět zásobníků prázdných. Další munici měl doma. Do budovy se prostřílel přes okno a na parkovišti předtím desetkrát vystřelil na auto, ve kterém se jedna žena snažila odjet.

Policie zřídila internetový portál, kam lidé mohou ukládat fotografie a videa týkající se zločinu. Pro přeživší a jejich příbuzné zpřístupnily úřady několik krizových linek.

Útok v modlitebně ve čtvrti Alsterdorf se odehrál ve čtvrtek zhruba ve 21:00, což bylo asi dvě hodiny po začátku setkání. Na místě zasahovala speciální jednotka, budovu prohledali pyrotechnici a okolí sledoval policejní vrtulník s termokamerou. Zásah byl rozsáhlý, protože policie zpočátku kvůli protichůdným informacím nevěděla, zda byl útočník sám a zda není na útěku. Lidé v okolí tak dostávali na mobilní telefony varovné zprávy, aby se ukryli. Na zásahu se v noci podílelo takřka 1000 policistů.

„Slyšeli jsme výstřely,“ řekl novinářům nejmenovaný svědek události. „Těch výstřelů bylo 12 za sebou, pak jsme viděli, jak odnášejí lidi v černých pytlech,“ dodal. Jedna z místních obyvatelek v rozhovoru s agenturou DPA vypověděla, že slyšela čtyři série střelby. Po střelbě zůstalo na místě také několik zraněných.

„Špatné zprávy z Hamburku. Více členů komunity jehovistů se včera (ve čtvrtek – pozn. ČTK) stalo obětí brutálního násilí,“ uvedl dnes ráno na twitteru Scholz, který byl v minulosti starostou tohoto druhého největšího německého města.

Soustrast pozůstalým vyjádřili i další němečtí politici, mimo jiné primátorka Berlína Franziska Giffeyová. Kondolence do Hamburku přicházejí i ze zahraničí, o spoluúčasti napsali na twitteru francouzský prezident Emmanuel Macron nebo český prezident Petr Pavel. „Jménem svým i jménem občanů České republiky bych rád vyjádřil upřímnou soustrast rodinám obětí, německým občanům i prezidentovi Spolkové republiky Německo,“ uvedl Pavel. „Tímto brutálním činem, spáchaným navíc v církevním objektu, jsem hluboce otřesen,“ dodal Pavel v telegramu německému prezidentovi Franku-Walterovi Steinmeierovi zveřejněném na stránkách Pražského hradu.

K události se vyjádřili i svědkové Jehovovi. „Náboženská společnost je hluboce zasažena strašlivým útokem na své věřící při bohoslužbě v sále království v Hamburku,“ uvedli svědkové Jehovovi v prohlášení na svém webu. „Hluboce soucítíme s rodinami obětí a také s traumatizovanými svědky,“ dodali.

Svědkové Jehovovi, kteří jsou křesťanským náboženským hnutím s vlastním výkladem bible, mají celosvětově kolem osmi milionů členů. V Německu se k nim podle DPA hlásí téměř 200.000 lidí.

Německo v posledních letech zažilo případy, kdy útočníci postříleli více lidí. Například v únoru 2020 při útoku pravicového extremisty v Hanau jich zemřelo devět. Všechny oběti tehdy měly migrační kořeny, stejně tak většina zraněných. Šlo o jeden z nejhorších rasistických útoků v Německu od druhé světové války.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 10. března 2023 Foto: Wikimedia Commons – Hamburk

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář