Křesťan dnes

Při útoku dvou ozbrojenců na kostel v Istanbulu přišel o život člověk

Istanbul – Dva maskovaní ozbrojenci dnes zaútočili v kostele v Istanbulu během mše a zabili jednoho člověka. Informoval o tom na síti X turecký ministr vnitra Ali Yerlikaya. Ten později oznámil, že policie zadržela dva muže, o kterých se domnívá, že byli útočníky, a považuje je za členy teroristické organizace Islámský stát. Smutek nad útokem v kostele vyjádřil papež František.

Útok se odehrál v 11:40 (9:40 SEČ) v katolickém kostele svaté Marie ve čtvrti Sariyer. Kostel spravují františkánští misionáři vyslaní z Itálie, píše agentura AP.

Dnes večer ministr vnitra Yerlikaya oznámil, že policie zadržela dva z útoku podezřelé muže. „Oba podezřelí jsou cizinci. Jeden z nich je z Tádžikistánu a další z Ruska,“ řekl Yerlikaya dnes pozdě večer SEČ na tiskové konferenci. Policie se domnívá, že muži patří k teroristické organizaci Islámský stát, která se podle agentur k útoku na sociální síti Telegram přihlásila. Ministr vnitra řekl, že policie při vyšetřování a pátrání po podezřelých zadržela 47 lidí.

SOUVISEJÍCÍ Zahraniční turisté budou do chrámu Hagia Sofia v Istanbulu platit vstupné

Motiv útoku není stále jasný. Podle informací svědků, které cituje agentura AFP, dvojice mužů vnikla do kostela, kde se konala mše za účasti 35 až 40 lidí. „Po druhém výstřelu přestala zbraň fungovat, a útočníci utekli,“ řekl novinářům starosta obvodu Şükrü Genç. Podle něj byl v kostele i polský generální konzul Witold Lesńiak s rodinou. Podle úřadů nebyl nikdo zraněn.

Italská agentura ANSA napsala, že obětí byl zřejmě bezdomovec s tureckým občanstvím, kterého úřady identifikovaly pouze iniciálami C.T. Muž podle tisku zemřel, když se útočníkům postavil.

„Silně tento odporný útok odsuzujeme,“ napsal Yerlikaya v příspěvku na sociální síti.Také turecký prezident Recep Tayyip Erdogan po útoku vyjádřil soustrast pozůstalým a uvedl, že úřady přijaly veškerá nezbytná opatření k nalezení útočníků. S knězem kostela Erdogan hovořil po telefonu. Istanbulský starosta Ekrem Imamoglu rovněž kondoloval pozůstalým a nabídl pomoc náboženským menšinám ve městě, kde stejně jako v celém Turecku tvoří většinu obyvatel muslimové. „V tomto městě a v této zemi nejsou menšiny. Všichni jsme skuteční občané,“ uvedl podle AP.

Papež František v reakci na útok uvedl, že vyjadřuje svou „blízkost“ katolické komunitě v Istanbulu. Italský ministr zahraničí Antonio Tajani na síti X napsal, že italská diplomacie situaci pečlivě sleduje, útok odsoudil a kondoloval pozůstalým. „Jsem si jist, že turecké úřady zatknou pachatele,“ dodal.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 27. ledna 2024 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Exit mobile version