Příběhy lidí a knih – 20 let jedné křesťanské knihovny

Křesťanská knihovna v Praze slaví 20. narozeniny a vypráví příběh. Víc než knihy to jsou lidé, kteří se z Ameriky vrátili zpátky do Evropy. Willard Black, psycholog, kazatel a spisovatel, je jedním z těch, kteří stáli na začátku příběhu. Vyprávěl o tom v sobotu 23. listopadu v nových prostorách knihovny kousek od Národního muzea na oslavě těch 20. narozenin.

„V roce 1979 jsem se odstěhoval do Vídně. Tehdy poprvé jsem přijel i do Československa. Byl to pro mě šok. Po pádu totality jsem ve Vídni vyučoval mladé Čechy, Maďary a Poláky. Pak jsem se modlil, co máme dělat, abychom vyplnili mezeru, kterou v oblasti tisku způsobila nesvoboda v komunistickém období.“ Bůh mu řekl, že má zakládat veřejné knihovny. Pak přijel do Prahy a v hotelu se modlil: „Bože, nevím, jak se to dělá, a nemám peníze.“ Po několika letech navštívil Prahu s Jimem Barnesem, současným ředitelem Křesťanské knihovny, a jeho ženou Laurie. Ti sháněli peníze a v roce 1997 se vrátili do Prahy. Usadili se tu, vychovali zde dceru a založili veřejnou Křesťanskou knihovnu.

Knihovna se rozšiřovala. Z původního tisíce anglických titulů narostl fond na dnešních 8 000. Také českých knih přibylo. Knihovna uspořádala na 50 přednášek zahraničních i českých řečníků a na 800 programů pro děti. Služba dětem se stala součástí tváře knihovny. Petr Hrdina, předseda dozorčí rady, pověděl: „Knihovnou prošla celá generace. Děti, které sem chodily, dospěly. Každý přítel knihovny tak přivedl dva až tři nové přátele.“ Barnesovi v Praze vychovali dceru, která na oslavu přijela z Ameriky a připravila až dojemné promítání fotek z dějin knihovny.

Po 20 letech na Vinohradech se Křesťanská knihovna přestěhovala do centra, do Balbínovy ulice 20. Ve svých prostorách ji hostí F-nadace, jak vysvětlil ředitel této instituce Petr Frolík, dlouhodobý příznivec knihovny. Při knihovně vzniká Křížovatka Centrum – Crossroads Center, které má sloužit komunitě. Příběh pokračuje.

Křesťanská knihovna v Praze zdomácněla, ale není sama. Vize Willarda Blacka sahala dál. Podobné knihovny vznikly a fungují i v Budapešti a v Berlíně. Nepochybuji, že i ty mají své teplo a příběhy.

Autor: Tomáš Dittrich, foto: Leendert Wolters
Datum: 4. prosince 2019

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář