Příkaz prezidenta Trumpa definuje židovství jako národnost, napsaly americké noviny

WASHINGTON – Exekutivní příkaz, který má ve čtvrtek 12. prosince podepsat americký prezident Donald Trump, by měl napříště interpretovat židovství nejen jako náboženství, ale též jako národnost. Tímto výnosem chce administrativa prezidenta Trumpa bojovat proti antisemitismu na univerzitách a kampusech. Tím, že by Židé byli uznáni jako etnická skupina a nejen jako náboženská, by vláda mohla definovat diskriminaci proti nim jako zásadní porušení jejich občanských svobod.  Na náboženské skupiny se totiž relevantní legislativa nevztahuje.

To znamená že škola, která by selhala v boji proti diskriminaci vůči svým židovským studentům, by mohla přijít o státní podporu. Podle deníku New York Times, který zprávu přinesl jako první, jsou v současnosti na amerických univerzitách silně patrné protiizraelské nálady podporované hnutím za bojkot Izraele BDS.

Levicově orientované americké židovské organizace zprávu o chystaném dekretu odsoudily. Podle Jeremyho Ben-Amiho, předsedy organizace JStreet, která se zaměřuje především na vztahy s Izraelem, se příkaz doopravdy nevztahuje na antisemitismus, ale na potlačení protiizraelských projevů na akademické půdě. Ještě více levicověji zaměřená If Not Now založila petici, kterou mohou podepsat Židé, kteří s Trumpovým výnosem nesouhlasí. „Tím, že příkaz definuje židovství jako národnost, podporuje klasicky bigotní myšlenku, že židovští Američané nejsou Američané,“ sdělila v prohlášení Emily Mayerová, politická ředitelka skupiny. Na reakci zástupců reformního judaismu, zdaleka největší židovské denominace v USA, která však administrativě prezidenta Trumpa často odporuje, si zpravodajci musí počkat, protože právě ve středu začíná celonárodní shromáždění Unie reformního judaismu.

Ortodoxní unie (OU), největší organizace, která v USA sdružuje ortodoxní komunity, naopak označila příkaz za opatření, které „poskytne novou a silnější ochranu židovským studentům na univerzitních kampusech před antisemitskými útoky a obtěžováním“. „Ti, kdo chtějí využít našich akademických institucí k šíření protižidovských nálad dostali upozornění. Za svůj rasismus se dočkají následků,“ vydal ve svém prohlášení prezident OU Mark Bane.

Článek o chystaném výnosu prezidenta Trumpa, který vyšel v New York Times už v úterý 10. prosince, zapříčinil mezi americkými Židy velký rozruch, nevoli, často i zlobu. „Příkaz prezidenta Trumpa bude mít dopad na přijetí argumentu, že Židé jsou lid nebo rasa s kolektivním národním původem na Blízkém východě, jako italští Američané nebo polští Američané,“ napsaly noviny. Komentátor Mark Joseph Stern však tvrdí, že text výnosu, který obdržela média ve středu, nic takového neobsahuje.

„Je zcela v souladu s přístupem Obamovy administrativy. Odlišuje se pouze od praxe naznačující, že příkrá kritika Izraele – konkrétně výrok, že se jedná o rasistický projekt – lze použít jako důkaz o antisemitském záměru. Existuje však dobrý důvod pochybovat o tom, že tento příkaz může být použit k potlačení nebigotního nesouhlasu s Izraelem na univerzitách a kampusech,“ napsal. „Má být tento příkaz šťavnatým soustem pro Republikány, kteří věří, že akademická půda je stále nepřátelštější vůči Židům? Pravděpodobně. Bude umlčovat pro-palestinské hnutí na kampusech a vnucovat nevyžádanou klasifikaci americkým Židům? Absolutně ne,“ zakončil.

Tzv. Exekutivní příkazy, které prezident USA podepisuje, jsou podle českého portálu Patria v podstatě instrukce ministerstvům a vládním agenturám. Nemohou však jít proti legislativě, kterou schválí americký Kongres a jejich význam je hlavně symbolický. Prezident jimi může „ladit“, jakým způsobem má být legislativa implementována, anebo mohou sloužit jako vodítko v různých krizových situacích. Otázku, zda nezašly prezidentovy příkazy příliš daleko, může přezkoumat soud.

 

Autor: Ztis.cz  Datum: 12. prosince 2019  Foto: Wikimedia Commons – Donald Trump

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář