Princ William navštíví Izrael. Půjde o první oficiální návštěvu britské královské rodiny od jeho založení

LONDÝN – Následník britského trůnu princ William se chystá na oficiální návštěvu Jordánska, Izraele a Okupovaných palestinských území, jak stojí v oficiální zprávě. Bude tak prvním členem britské královské rodiny, který oficiálně navštíví Izrael. Jde o důležité symbolické gesto, připravované s ohledem na co možná největší rovnováhu.

V pondělí zveřejnil Kensingtonský palác program plánované cesty. V úterý 26. června přiletí z Jordánska na Ben Gurionovo letiště a ubytuje se v jeruzalémském hotelu King David. Příštího dne navštíví v doprovodu vrchního britského rabína Ephraima Mirvise památník šoa Jad Vašem.

Důležité budou schůzky s premiérem Benjaminem Netanjahuem a prezidentem Reuvenem Rivlinem. Ve východní části města navštíví hrob své prababičky, princezny Alice z Battenbergu (1885-1969). Zde je pohřbena i další princova příbuzná, svatá Alžběta Ruská (1864-1918), jejíž hrob však není v itineráři zmíněn. Návštěva Západní zdi a Chrámové hory nebyla zatím potvrzena.

Z palestinských území navštíví Ramalláh a setká se zde s prezidentem PA Mahmúdem Abbásem. Gestem usmíření bude přítomnost na přátelském fotbalovém utkání izraelských a palestinských dětí v Jaffě.

Princ William podle vlastních slov „považuje za velké privilegium, že podnikne první oficiální královskou cestu do Izraele a na Okupovaná palestinská území a že bude moci dále posilovat přátelství mezi Jordánskem a Spojeným královstvím,“ stojí v oficiální zprávě. – Půjde o cestu do bývalých britských kolonií, přičemž nemalá část viny za současný stav v nepokojné oblasti je dávána právě kolonialismu. A zároveň se přitom nelze vyhnout místům s náboženským významem. Ty nejožehavější – Západní zeď, Chrámová hora a případně Chrám Božího hrobu zatím zůstávají velkou otázkou. Posvátná místa na Západním břehu zatím nejsou na programu.

Jeruzalém přitom princ William navštíví dvakrát – jednou západní část, poté Tel Aviv, odtud zamíří na Západní břeh a poté do východního Jeruzaléma. Na rozdíl od amerického prezidenta tak podtrhne, že město si nárokují coby hlavní sídlo jak Izraelci, tak Palestinci. Vůbec pak nenavštíví neklidnou Gazu, v níž vládne islamistické hnutí Hamás.

Celá návštěva je koncipována v duchu maximální možné rovnováhy. Uznání Izraele – ano, ale stejně velkou pozornost Západnímu břehu. Věnování stejné pozornosti Palestinské autonomii jako Izraeli – ale ne výslovné uznání palestinského státu. A velký důraz na mladé lidi, koedukační programy a občanskou společnost.

 

Zdroj: ztis.cz  Foto: princ William s manželkou Kate, Wikipedia

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář