Případů infekce v Řecku je přes 6000, vláda čelí kritice za vstřícnost k církvi

Atény – Počet nových případů koronaviru se v Řecku drží druhým dnem nad 6000, což patří k nejvyšším údajům od začátku epidemie. Uvedly to zdravotnické úřady. Kvůli vysokému výskytu koronavirové infekce od soboty čeká zemi zpřísnění pandemických opatření. Opozice ale dnes kritizovala vládu, že mezi místy, kde při vstupu bude nutné prokázat bezinfekčnost, nejsou kostely, informovala agentura AFP.

Zdravotnické úřady dnes oznámily, že za předchozích 24 hodin se nákaza v 11milionové zemi prokázala u 6150 lidí. To je o několik stovek méně, než kolik činil údaj z úterý, který byl nejvyšší od začátku epidemie. V úterý úřady oznámily 6700 případů za předchozí den.

SOUVISEJÍCÍPapež v prosinci navštíví Řecko a Kypr, příští rok pojede do Oceánie

„Nemyslím si, že pandemie skončila. Čelíme čtvrté vlně nákazy, která se týká především nenaočkovaných lidí,“ řekl dnes řecký premiér Kyriakos Mitsotakis. Podle něj díky očkování proti covidu-19 nebude nutné vyhlásit další plošnou uzávěru. Jeho vláda ale v úterý oznámila výrazné zpřísnění pandemických opatření. Nenaočkovaní lidé se budou muset od soboty prokazovat negativním testem při vstupu do míst, kde to doteď nebylo nutné. Jedná se například o banky, kadeřnické salony či veřejné úřady.

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

V seznamu míst chybí kostely, což velmi kritizovala levicová opozice. Podle ní tak konzervativní vláda vychází vstříc pravoslavné církvi, aby získala hlasy věřících. „Je neuvěřitelné, že zatímco počítáme nové případy a úmrtí, (premiér Kyriakos) Mitsotakis nepočítá nic jiného než hlasy,“ uvedl šéf hlavní opoziční strany Syriza Alexis Tsipras.

Vláda opatření hájí. „Jít do chrámu není stejné jako si zajít do hospody či si jít koupit boty,“ uvedl ministr zdravotnictví Thanos Plevris. Podle dalšího člena kabinetu patří náboženství k „životním potřebám“, a proto jeho výkon nelze příliš omezovat.

V Řecku se od začátku epidemie koronavirová infekce prokázala u více než 750.000 lidí, v souvislosti s nemocí covid-19 zemřelo přes 16.000 nakažených. Zpřísněním opatření chce vláda mimo jiné obyvatele země motivovat k očkování. Plně naočkováno je v Řecku zhruba 60 procent obyvatel, což je podle serveru Our World in Data o několik procentních bodů více než v České republice.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 4. listopadu 2021 Foto:

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář