Připomínka českého mučedníka Josefa Toufara ve Vatikánu

Vatikán – Velvyslanectví České republiky při Svatém stolci uspořádalo v prostorách Vatikánského rozhlasu akci, která připomenula život a smrt P. Josefa Toufara, který byl umučen československým komunistickým režimem v roce 1950.

Akce, kterou pořádalo Velvyslanectví České republiky při Svatém stolci společně s Papežskou kolejí Nepomucenum, se ve čtvrtek večer v sídle Vatikánského rozhlasu zúčastnili nejen zástupci tisku, ale také další velvyslanci při Svatém stolci.

Během večera, jehož tématem bylo „Zázrak vs. diktatura“, se přítomní seznámili s okolnostmi mučednické smrti Josefa Toufara. Dozvěděli se nejen o tzv. „Číhošťském zázraku“, kdy se 11. prosince 1949 pohnul kříž nad oltářem, který následně zůstal stát v šikmé poloze, ale také informace o vztahu komunistického režimu a církve v tehdejším Československu.

Patrick Diviš, kreativní producent tvůrčí producentské skupiny náboženské tvorby České televize a producent dokumentu o P. Toufarovi „Jako bychom dnes zemřít měli“, který je založený na stejnojmenné knize Miloše Doležala, řekl Vatikánskému rozhlasu, že režim použil k diskreditaci katolické církve právě Číhošťský zázrak. Diviš také zdůraznil, že komunistický režim považoval katolickou církev za hlavního ideologického nepřítele. V roce 1949 režim začal tvrdou represi katolíků a Číhošťský zázrak využili komunisté jako svou propagandu.

Poukázal na to, že P. Josef Toufar byl zatčen státní policií a surově zbit, když byl nucen k falešnému přiznání, protože úřady požadovaly, aby „dosvědčil“, že celá akce byla organizována na příkaz Vatikánu a kříž se posunul pomocí speciálně vytvořeného mechanismu. Patrick Diviš  dodal, že „P. Toufar odmítl přiznání podepsat a obhajoval svůj postoj, že tento zázrak neučinil, a že byl nadpřirozený – a za to zemřel.“

„Je to příběh o vítězství pravdy,“ řekl Diviš.  „Když zemřel – zbit k smrti – vypadalo to, že se všechno ztratilo. Ale teď, po 70 letech se jedná o vítězný příběh, protože pravda vyšla na povrch.“

Josef Toufar se narodil v roce 1902 v Arnolci na Jihlavu. Na kněze byl vysvěcen v 38 letech. Nejdříve působil v dnes zaniklé obci Zahrádka v Posázaví, v roce 1948 byl přeložen do Číhošti na Havlíčkobrodsku. Právě tam se o třetí adventní neděli v roce 1949 během Toufarova kázání rozhýbal křížek na oltáři. To se ještě dvakrát opakovalo a vzbudilo pozornost věřících i komunistické Státní bezpečnosti. Koncem ledna 1950 StB Toufara zatkla a v následujících týdnech podrobila mučení. Komunisté označili událost v Čihošti za vatikánské spiknutí a snažili se z Toufara dostat přiznání, že vše zinscenoval. Pětadvacátého února byl ztýraný Toufar převezen z Valdic do pražského, tehdy Státního, sanatoria ve vážném stavu. Zemřel krátce po operaci v důsledku prasklého žaludečního vředu. Pohřben byl do hromadného neoznačeného hrobu v Ďáblicích. Jeho ostatky byly vyzvednuty až v roce 2014 a poté pohřbeny v Číhošti.

Za podíl na týrání Toufara byl koncem 90. let odsouzen vedoucí tehdejší vyšetřovací skupiny StB zaměřené na tzv. číhošťský zázrak Ladislav Mácha. Trest však ze zdravotních důvodů nikdy nenastoupil.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

 

Autor: cirkev.cz  ČTK  Datum: 9. března 2020  Foto: pastorace – Toufar

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář