Příští rok v Polsku bude vyhlášen rokem Ireny Sendlerové, zachránkyně stovek židovských dětí

VARŠAVA – Polský parlament ve čtvrtek 8. června odhlasoval rozhodnutí prohlásit v Polsku rok 2018 rokem Ireny Sandlerové. Příští rok totiž uplyně deset let od smrti této ženy, která během druhé světové války zachránila stovky židovských dětí. Pro návrh zvedlo ruku 436 poslanců, jeden byl nepřítomen. Jako sociální pracovnice ve Varšavě měla Sendlerová za války přístup do varšavského ghetta, aby zde kontrolovala příznaky tyfu.

Tak se jí podařilo z ghetta propašovat židovské děti a najít jim úkryt v klášterech nebo náhradních křesťanských rodinách. Roku 1943 byla gestapem zatčena, mučena a odsouzena k smrti. Podařilo se jí však utéct a zbytek války byla aktivní v odboji. Roku 1965 jí jeruzalémský památník Jad va-šem udělil ocenění Spravedlivý mezi národy, ale komunistický režim jí nedovolil do Izraele vycestovat. Je také držitelkou čestného izraelského občanství a od roku 2003 nejvyššího polského státního vyznamenání, Řádu bílého orla.

Irena Sendlerová zemřela po dlouhém zápalu plic v květnu 2008 ve věku 98 let. Rok před svou smrtí byla nominována na Nobelovu cenu míru, kterou však tehdy nedostala. Obdržel ji tehdy za projekt globálních změn Al Gore. Roku 2010 vyšla pod názvem Děti Ireny Sendlerové její biografie v češtině.

 

Zdroj: Židovský tiskový a informační servis

 

[adrotate banner=“21″]

 

Kategorie: Společnost

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář