Pro-life zákony jsou „extrémně nenávistné“, říká úřednice OSN

Úsilí některých amerických států omezit potraty vyvolalo rozhořčení u vysoké představitelky OSN, která je nazvala „mučením“ a „násilím na ženách“.

Kate Gilmoreová z Austrálie, která je zástupkyní vysokého komisaře OSN pro lidská práva, řekla britskému deníku The Guardian, že nové zákony omezující potrat v některých státech USA jsou v rozporu s názory členů komise pro lidská práva, kteří vydali nezávislá prohlášení a uvedli, že „absolutní zákaz“ potratu je „proti lidským právům“.

V rozhovoru Gilmoreová prohlásila: „Nenazvali jsme pro-life zákony ve Spojených státech stejným způsobem, jako jiné formy extremistické nenávisti, ale tyto zákony založené na pohlaví páchají násilí na ženách,“ informuje Catholic Herald.

„Je jasné, že je to mučení – je to zbavení práva na zdraví.“

Gilmoreová byla jmenována do své současné role v prosinci 2015. Dříve působila jako výkonná zástupkyně generálního tajemníka Amnesty International. Má také vedoucí postavení v Populačním fondu OSN, připomíná Catholic Herald.

Zákony zakazující potrat na základě detekce srdečního tepu plodu prošly v několika státech USA, včetně kontroverzních opatření v Louisianě, Missouri a Alabamě. Výzvy odpůrců k zákonům by však mohly vést k prozkoumání ústavnosti na Nejvyšším soudu.

Na druhé straně jiné státy USA, včetně New Yorku a Vermontu, přijaly extrémně tolerantní legislativu, která za určitých podmínek umožňuje potrat až do porodu.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

-mn- Datum: 3. července 2019  Foto: un.org – Kate Gilmoreová

 

 

 

 

 

 

 

 

Tags:

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář