Proč se Obama i Clintonová brání označit křesťany za oběti útoku na Srí Lance?

Počet obětí nedělních atentátů na kostely a hotely na Srí Lance narostl přes 320, podle Dětského fondu Organizace spojených národů (UNICEF) je mezi nimi 45 dětí. Policie v souvislosti s útoky zadržela 40 lidí. K útokům se v úterý bez důkazů přihlásila organizace Islámský stát (IS). Srílanské úřady z masakru viní místní islamistickou organizaci národní Tauhíd džamáate (NTJ).

Podle náměstka srílanského ministra obrany Ruvana Vidžavardeneho útoky na křesťanské kostely a luxusní hotely spáchaly dvě dosud málo známé místní islamistické skupiny, jednou z nich je NTJ. Náměstek rovněž řekl, že podle počátečního vyšetřování byly útoky odvetou za březnový útok proti muslimům ve městě Christchurch na Novém Zélandu. Tam pravicový extremista ve dvou mešitách povraždil 50 lidí.

Reakce Hillary Clintonové a Baracka Obamy na útoky na kostely a tamní křesťany komentoval Tucker Carlson: „Útoky na turisty a věřící slavící Velikonoce na Srí Lance jsou útokem na lidstvo,“ řekl bývalý prezident Barack Obama. Hillary Clintonová použila stejnou trapnou frázi: „Modlím se za každého, kdo je postižen dnešním strašlivým útokem za věřící slavící Velikonoce i turisty na Srí Lance,“ citoval tweety obou představitelů Demokratické strany ve svém článku pro Fox News.

„Věřící slavící Velikonoce? Proč neřeknete křesťany? Nikdo neuctívá Velikonoce. Samozřejmě existuje důvod: eufemismy nejsou nikdy náhodné. Naši představitelé věří, že křesťané jsou problémem, že jsou nebezpeční. Nelze jim věřit,“ popisuje Carlson důvody, proč se Obama i Clintonová vyhýbají označit křesťany za oběti útoku.

Ve svém komentáři také poznamenal, že Washington Post informoval o útoku s titulkem o hněvu pravicových extrémistů na Západě, jako by každý, koho v Evropě nebo v Americe tragédie na Srí Lance rozčílila, musel být nějaký nacista. „Zdá se, že si to myslí. Proto naši lídři důsledně ignorují pronásledování křesťanů po celém světě,“ konstatuje ve své úvahe Carlson.

Postoje k masakru na Srí Lance obou amerických představitelů si všiml také Matyáš Zrno. „Když spáchá teroristický útok islamista, je na místě odsouzení islamismu. I to je důsledek ideologie, v tomto případě také nepoměrně lépe propracované (ano, to se jim musí nechat…) a organizované,“ píše pro Konzervativní noviny.

„Tady už Hillary Clintonová píše (v případě Srí Lanky), že „v těchto svátečních dnech pro mnoho náboženství musíme být jednotní proti násilí a nenávisti“. A že se „modlí za každého, zasaženého hroznými útoky na ty, kdo slaví Velikonoce (Easter worshipers) a turisty na Srí Lance“. Ten zvláštní termín „Easter worshipers“ použil i Barack Obama.

A v komentáři dále uvedl: „Mohli bychom nad tím mávnout rukou s tím, že jde o další důsledek jakési obecné nemoci naší doby – tedy nenazývat věci původními jmény a vymýšlet nové termíny (třeba bílý supremacista asi zní tak nějak lépe než bílý rasista a ‚uctívači Velikonoc‘ asi lépe než obyčejní ‚křesťané‘), kdyby se přitom v případě útoků na Novém Zélandu Obama či Clintonová nebáli říct (zcela správně), že šlo o útoky na muslimy,“ napsal Zrno o dvojím metru k útokům na Novém Zélandě a na Srí Lance.

„Samozřejmě, že při útocích na kostely na Srí Lance šlo o křesťany, kteří se shromáždili na oslavu Velikonoční vigilie – nejvýznamnějšího křesťanského svátku,“ uvedl pro deník Echo24 generální sekretář České biskupské konference Stanislav Přibyl. „Nepřísluší nám hodnotit vyjádření amerických politiků, ale v tomto případě není korektnost úplně na místě, protože křesťané jsou jednou z nejvíce pronásledovaných skupin na světě a bylo by dobré nazývat věci pravým jménem,“ dodal.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

-mn-  Foto: Flicr.com – Obama a Clintonová

Tags: ,

7 Komentáře

 1. Dobrý den,

  Problém nespočívá v tom, že křesťanům nelze věřit. Jedině, kdybych měl chápat tuto větu v konextu podpory šíleností jako je gender, stejnopohlavní sňatky, podpora neřízené migrace, euthanasie i potratů apod. Tam od křesťanů nikdo podporu ani očekávat nemůže. V tom případě ano, je to tak.

  Takže především jde o to, že v rámci kulturní revoluce křesťané jsou „personas non grata“. Cílem veškerých těchto obludností je vyzmizíkovat křesťanství z mapy světa. O nic jiného nejde, nenamlouvejme si nic jiného. Diderot kdysi prohlásil, že svět bude krásný teprve tehdy, až poslední vladař bude viset na střevech posledního kněze. Parafrazováno. Proto křesťané nestojí Clintonici ani za psí štěk, ani za ono nejmenší písmeno, jakým jsou onačování v muslimském světě. Islamisté jsou tedy mocnou paží kulturní revoluce, nenálhavejme si nic jiného. Ti špinavou práci udělají rádi a s horlivým přesvědčením. Takže rozhořčení těchto takzvaných „elit“ je licoměrné, s tvrdým akcentem vůči pronásledovaným: Vy nám nestojíte ani za to slovo, jste nic, jste minulost, jste zpátečníci a póvl. Vy trapní úctivači velikonoc. Ještě vám zastřihnem típec. To je skutečné poselství Obavovo i Clintonice a obecně levicového mainstreamu. Na slovech záleží.
  Je tedy čas pozvednout hlavy a říci si něco podobného, jako před léty naši bratři z Izraele: Už nikdy, jako ovce. Přemýšlejme nad tím. Času je málo.

  Odpověď
  • Vždy, kdy byla církev „u moci“, bylo to špatně .. křižácké války, pokřesťanšťování „ohněm a mečem“, vyvraždění středoamerických Indiánů, inkvizice, čarodějnické procesy. Až když přišlo osvícenství a došlo k „rozvodu“ oltáře a trůnu, dostala se církev na pozici, která jí náleží. Sekulární společnost církev nediskriminuje, ale nedává jí nějaká přednostní práva .. církev si musí svou pozici ve společnosti zasloužit.
   Btw. Hillary Clinton je metodistka, Barack Obama je křesťan, bývalý člen Sjednocené církve Kristovy

   Odpověď
   • Prosím, přestaňte už opakovat tato komunistická klišé. Zkuste se podívat hlouběji (stačí začít hned u prvního bodu – křižáckých válek). Budete překvapený tím, jak hodně se mýlíte…

    Odpověď
 2. Fakt je rozdíl mezi „věřící slavící Velikonoce“ a „křesťané slavící Velikonoce“?
  A co tak kdyby místo „pravicový extremista ve dvou mešitách povraždil 50 lidí.“ někdo napsal „pravicový KŘESŤAN ve dvou mešitách povraždil 50 lidí.“ .. protože ateista to velmi pravděpodobně nebyl?

  Odpověď
 3. Roman Baranovič

  tento článok je totálny grc a divím sa, ako sa autor môže pozrieť ráno do zrkadla alebo sa modliť k Pánu Bohu. je to jeden nenávistný, nezmyselný blud, ktorý sa tu snaží niekto šíriť. celý škandál, ktorý akože svojim komentárom spustil ten zmrd z fox news ma len jeden cieľ – ďalej odpútavať pozornosť od svinstiev páchaných „najkresťanskejším“ prezidentom USA. zhodou okolností, minulý týždeň vo štvrtok bola publikovaná správa vyšetrovateľa Muellera, ktorá pojednáva o bránení spravodlivosti, konšpirovaní Trumpa, jeho rodiny a kampane z ruskými agentami a úderka Fox news maká na plné obrátky, aby odpútala pozornosť bežných hlupákov, ktorí Trumpa podporujú. jeden blbý tweet dnes už úplne bezvýznamných ľudí ako Obama alebo Clintová je pre týchto zmrdov priam darom z nebies. je predsa lepšie, keď sa ovce budú rozčulovať nad tým, či niekto napíše veriaci sláviaci Veľkú noc alebo kresťania sláviaci Veľkú noc ako registrovať mieru korupcie, manipulácie alebo klamstiev, ktoré dnes každodenne predstavuje Trumo a jeho lokaji. toto echo v našich krajinách je už len collateral damage, ktorých majú autori pôvodného zámeru úplne na háku, ale kedže zdá sa aj v našich krajinách sa podarilo časť ovcí vycvičiť, aby pri menách ako Obama alebo Clintonová začali nahlas bľačať, tak sa to prejavilo a tu.

  Odpověď
 4. Magda Hejdánková

  Když jsem uviděla citát Romana Jocha, hned jsem si vzpomněla na dobrý vtip „Víte, že v České republice jsou pouze čtyři opravdu tradiční manželství? Ano, jedno Romana Jocha a všechna tři Václava Klause mladšího.“

  🙂 koneckonců nekřesťanštější prezident USA Donald Trump je také třikrát ženatý.

  Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář