Proč Západ mlčí o vlně znesvěcení křesťanských symbolů?

Nezisková organizace pro sledování nesnášenlivosti a diskriminace křesťanů se sídlem ve Vídni uvádí, že v celé Evropě vzrůstají protikřesťanské útoky a vandalismus. Pouze ve Francii se podle francouzského ministerstva vnitra protikřesťanské činy v letech 2008 až 2019 ztrojnásobily.

Catholic Herald informuje, že dne 14. července farníci ve Saint-Budoc ve Francii zjistili, že se vandal nebo vandalové vyzvraceli do svěcené vody a zahodili kříž do koše. Ve Fatimě někdo pomaloval 26. července tváře postav na křížové cestě.

Tři muži vstoupili 28. července do sakristie katolického kostela v polském Štětíně a požadovali kněžská roucha pro použití při svatbě stejného pohlaví a fyzicky napadli kněze kostela. Arcibiskup Stanislaw Gadecki popsal útok jako příklad „stále častějších útoků nenávisti proti věřícím lidem a kněžím.“

Nárůst násilí vůči katolíkům byl podle Catolic Herald ignorován a bagatelizován – nejen médii, ale i samotnými katolíky. Mnoho katolíků se totiž zdráhá stěžovat si na to, co papež František nazval „zdvořilým pronásledováním,“ když jsou jejich bratři v zahraničí zabíjeni ISIS. Katoličtí představitelé také správně zdůrazňují, že trpí méně než některé jiné náboženské skupiny – zejména Židé.

Jiní katolíci se obávají, že mediální pozornost těmto útokům podpoří kritiku muslimů, přestože se zdá, že většina těchto činů není spáchána muslimy.

Catholic Herald poukazuje na fakt, že satanistické symboly jako „666“ nebo slogany sexuální revoluce jsou opakujícími se rysy těchto útoků. Nejedná se o symboly spojované s ISIS.

Tyto oprávněné obavy vedly k nešťastnému vzoru minimalizace. „Přijímáme rozumný postoj. Nechceme vyvinout diskurs pronásledování. Nechceme si stěžovat. Nejsme oběťmi fóbie z katolíků,“ řekl pro časopis Le Point arcibiskup Georges Pontier, předseda francouzské biskupské konference. „Judaismus ve své historii bojoval proti neustálému pronásledování antisemitskými skupinami. My katolíci ve Francii dnes nemusíme takovému násilí čelit každý den!“

Jak poznamenali někteří odborníci, jedním z hlavních důvodů, proč západní elity přehlížejí pronásledování křesťanů po celém světě, je skutečnost, že křesťany vnímají jako privilegovanou skupinu. Zdůraznění nárůstu násilí na křesťanech na Západě je nejjednodušší způsob, jak zpochybnit tento předpoklad, dodává Catholic Herald.

Akty agrese proti islámu a judaismu lze okamžitě popsat pomocí široce používaných termínů. Žádný takový termín neexistuje pro útoky na křesťany. Neexistuje však soubor termínů pro popis násilí proti víře, která v mnoha ohledech definovala Západ a která zůstává většinovou vírou v mnoha západních zemích.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

-mn-  Datum: 2 září 2019  Foto: Pixabay.com : Katedrála ve Florencii –  ilustrační

Tags: ,

10 Komentáře

 1. Ono je to ale skutečně tím, že křesťanství v Evropě bylo náboženstvím většinovým. A často i náboženstvím vnuceným (například katolicismus v našich zemích). Toto jsou prostě opožděné následky. Podobně, jako je to i častý důvod, proč dnes lidé nepřijímají evangelium. Slyší-li ho, automaticky se jim v hlavě vybaví všechna negativa spojená s minulostí křesťanské Evropy.

  Odpověď
 2. Západní elity vnímají křesťany jako privilegovanou skupinu? To se mi nějak nezdá. Spíš je (nás) vnímají jako skupinu, která nebude dělat takový kravál jako skupiny jiné a která bude mčky trpět pronásledování. Přitom by tyto elity mohly velmi dobře vědět, že dlouhá desetiletí jsou křesťané nejpronásledovanější skupinou na světě. Byla to už genocida arménských, řeckých a asyrských křesťanů muslimskými Turky a Kurdy v Osmanské říši během 2. světové války před více než 100 lety, o které světové elity mlčely mlčely už tehdy a která inspirovala Hitlera ke genocidě židů. Ostatně už tehdy Turkům při vyvražďování křesťanů logisticky „pomohli“ Němci (dnes se za to stydí – proto uznali ke zlosti Turků tuto genocidu).

  Odpověď
  • „Byla to už genocida arménských, řeckých a asyrských křesťanů muslimskými Turky a Kurdy v Osmanské říši během 2. světové války před více než 100 lety,“.. tak to se Vám povedla
   a) ta „2. světová válka“ .. budiž, to mohl být překlep
   b) “ v Osmanské říši “ to bylo až po konci Osmanské říše, kdy vládu v r. 1922 převzal v podstatě sekulární a tvrdý politik Mustafa Kemal Atatürk .. a tu genocidu provedl za vydatné pomoci Sovětského Svazu.

   https://sedmavlna.cz/pribeh-armenie/

   Odpověď
 3. Jan Krásenský

  Proč? Protože je liberalizmus ve své podstatě antikřesťanský. Neliší se v tom od marxizmu, hitlerizmu a koneckonců navazuje na ně i je jejich zdrojem nejpozději od osvícenství.

  Odpověď
 4. Protože měřítkem úspěchu a „správne“ cesty jsou ekonomické výsledky. Všechno ostatní je až za. Lidé si také podle toho volí odpovídající politiky a oni jsou „ukázkou“, proč jsou zvolení. To se týká především ekonomický silného Západu. Přednost dostávají vysoce inteligentní lidé umějíci dobře manipulovat a slibovat, na úkor moudrosti, charakternosti a zodpovednosti. Jakou roli v jejich pojetí hrají křesťanské symboly? Co si za ně koupí? I zde se projevuje, koho si lid volí a v čem spatřuje svou budoucnost…

  Odpověď
  • Nejde o to, zda si za symboly někdo něco koupí. Nevím, zda je tak důležité mít ve zvláštní úctě křesťanské symboly. Je pro to v Novém zákoně nějaký podklad? Vím například, že ženy z křesťanských sborů, které byly dříve katoličkami, po svém znovuzrození okamžitě odstranily ze svého domova všechny kříže, protože nepovažovaly za správné je tam mít. Myslím, že ani svěcená voda nebo svaté obrazy by jim nic neříkaly, že by je odmítly. Jisté však je, že ke křížům ve veřejném prostoru nebo v katolickém kostele by si nic nedovolily. To, co je popisováno v článku, jsou výtržnosti.
   Podle mě se tady jedná o nedostatek úcty k lidem, kterým ty symboly něco říkají (například ke katolíkům). Ne o úctu k samotným symbolům.

   Odpověď
   • Podle Vašeho vysvětlení s Vámi souhlasím. Je však také blahove a nereálné, očekávat od vládnoucích elit skutečnou ochranu křesťanství, včetně symbolů, když právě křesťanství má poslání a moc, usvedcovat tento padlý svět v jeho bezvychodnosti a beznadejnosti.

    Odpověď
  • Karel Konečný

   Myslím, že dobře víte, že voleb se více než 60 % lidí neúčastní. Inteligence lidí je problematický pojem, protože jsou lidé, kteří jsou psychicky nedospělí, a přitom jsou považování za inteligentní, nemají sebereflexi, a nechápou. Takže do pozic lídrů se dostávají také takový lidé, kteří nejednají jako dospělí. U nás se mluví jen o ekonomice, kdežto na západě jim není lhostejný osud druhých lidí. Je to docela markantní rozdíl, který vypovídá o úrovni společnosti.

   Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář